Już od wiosny trwa stała współpraca naszej szkoły z Sądem Rejonowym w Mławie. Uczniowie w ramach innowacji pedagogicznej uczestniczą w rozprawach, obserwują ich przebieg, wysłuchują mów oskarżycieli i obrońców, zapoznają się z obowiązkami świadków. Cyklicznie w szkole gościmy prezesa sądu sędziego Tomasza Mynca, który podczas spotkań z młodzieżą dzieli się swoją wiedzą dotyczącą przestrzegania prawa.
Tym razem wizytę w Sądzie złożyła klasa 3 d. Dla większości z nas było to pierwsze tak bliskie spotkanie z Temidą. Śledziliśmy cały przebieg postępowania, więc po zakończeniu rozprawy podjęliśmy dyskusję na temat zasadności wyroku i jego wysokości. Sędzia, prowadzący postępowanie, przybliżył nam niektóre niuanse prawne dotyczące właśnie zakończonego procesu.
Jak z reguły bywa w tego rodzaju sprawach, mieliśmy różne opinie. Część uważała, że wyrok był zbyt niski, część zaś, że za wysoki. Z sądu wszyscy wychodziliśmy z przekonaniem, że prawo jest regulatorem życia społecznego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie zorganizowała cykl spotkań dla dzieci z okazji Dnia Postaci z Bajek. Zaproszenie przyjęły także przedszkolaki z grup: 0a, 0b, 0c i uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie z wychowawcami i opiekunami pierwsza grupa udała się do biblioteki 7 listopada, natomiast druga 9 listopada. Na miejscu czekał na nich wesoły Klaun, który przygotował mnóstwo niespodzianek, zabaw, konkursów. Dzieciaki miały możliwość obejrzenia bajki, a następnie odpowiadały na pytania zadawane przez Wróżkę. Okazało się, że wszyscy doskonale znają bajkowych bohaterów. Maluchy zostały poczęstowane pysznymi pierniczkami. Na koniec Klaun, Wróżka i stały mieszkaniec biblioteki - Kot, zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca.
Bardzo dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za zaproszenie oraz za udostępnienie zdjęć.
Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 bardzo dobrze znają bohaterów bajek. Przekonaliśmy się o tym ósmego listopada, obchodząc Dzień Postaci z Bajek. Dziewczynki z klasy 4b: Maja Wydrzyńska, Julka Zalewska i Kasia Paszkowska, należące do Klubu Przyjaciół Biblioteki, przygotowały tego dnia specjalne, bajkowe stroje. I tak w przebraniu Księżniczki Elzy, Królewny Śnieżki i uroczej Żabki udały się do dzieciaczków z oddziałów zerowych. Dla każdego przedszkolaka miały słodką niespodziankę, ale wcześniej maluchy musiały wykazać się swoją wiedzą na temat bajek. Wszyscy udzielili poprawnych odpowiedzi i zostali nagrodzeni. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z wizyty niespodziewanych gości.
Impreza została zorganizowana przez bibliotekę szkolną.
Rankiem 3 listopada br., dzieci z trzech grup przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie wraz z opiekunami paniami: Lidią Gromadzką, Wiolettą Machnij, Magdaleną Suską i Nataszą Dmuchowską udały się na spacer. Maszerując ulicami oglądały z zewnątrz zabytkowe kamienice oraz inne budynki. Głównym celem wyjścia był pobliski cmentarz komunalny przy kościele św. Wawrzyńca, gdzie przedszkolaki w ciszy obserwowały sztukę cmentarną, zwracały uwagę na nagrobki, napisy i informacje na płytach nagrobnych, podziwiały ludzi odwiedzających miejsca spoczynku swoich najbliższych. Wspólnie z nauczycielami zapaliły także znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pomodliły się za poległych, wspominając przy tym swoich bliskich.
Były to niecodzienne zajęcia, dzięki którym dzieci uczciły pamięć dawnych mieszkańców naszego miasta. Wizyta ta wprowadziła je w stan zadumy i zamyślenia. Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły jest jednym z głównych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018.
W środę 25. października uczniowie klasy II b i III b z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Gimnazjaliści zwiedzili siedzibę Polskiego Radia, mieli okazję „od kuchni" przyjrzeć się pracy redaktorów, realizatorów i pracowników obsługi technicznej, a także obserwować audycje „na żywo” w studiu Programu 1, Programu 2 i Programu 4. Każdy mógł spróbować sił przed mikrofonem i posłuchać swojego głosu w radiu. To doświadczenie dostarczyło uczniom wiele zabawy, ale uświadomiło też, że dziennikarz radiowy musi mieć dobrą dykcję, dużą wiedzę ogólną, refleks, wyczucie czasu, błyskotliwość i przyjemną dla ucha barwę głosu.
Z kolei w Muzeum Literatury gimnazjaliści zwiedzili wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. Mieli okazję zobaczyć rękopisy poety, fragmenty korespondencji i pierwodruki jego utworów, a także pamiątki po Mickiewiczu: wśród nich kufer podróżny, obrazek z nowogródzkiego domu, meble z paryskiego gabinetu, fotografie i portrety rodzinne. Wyjazd zakończył posiłek w centrum handlowym „Arkadia
Panie bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek zorganizowały wyjścia grup przedszkolnych do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie. Maluchy ze swoimi wychowawczyniami
p. Wiolettą Machnij, p. Lidią Gromadzką i p. Magdaleną Suską odwiedziły oddział dla dzieci, który zachwycał przepiękną jesienną scenerią.
Na początku pani bibliotekarka odczytała dzieciom wiersz o jesieni. W nagrodę za piękne wysłuchanie wiersza, do maluchów przybył niesamowity gość – Pani Jesień. Przygotowała dla każdego dziecka po jednym pytaniu. Przedszkolaki udzieliły doskonałych odpowiedzi. Następnie Pani Jesień porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Tańcom i śpiewom nie było końca. Dużo radości i śmiechu wywołał również kolejny gość – Kot – mieszkaniec biblioteki. On również przyłączył się do wspólnej zabawy. Na koniec maluchy otrzymały kolorowanki, które z ogromnym zapałem pokolorowały i zawiesiły na specjalnej wystawce w bibliotece. Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu, z uśmiechami na twarzy, dzieciaczki wraz ze swoimi paniami wróciły do szkoły.
Organizując tego typu wyjścia rozbudzamy w przedszkolakach zaciekawienie i zainteresowanie literaturą już od najmłodszych lat. Bardzo dziękujemy Paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej za poprowadzenie zajęć dla grup 0a, 0b, 0c oraz za udostępnienie zdjęć.
Uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Pana Jarosława Genne oraz Pani Katarzyny Perzyńskiej odwiedzili Sąd Rejonowy w Mławie. Pan Prezes Sądu- Tomasz Mync, chciał zapoznać uczniów ze swoją pracą.
Zaproszona młodzież uczestniczyła w rozprawie, w której tematykę, została wcześniej wprowadzona. Po rozprawie Pan Prezes wyjaśnił nam wszystkie zawiłości danej sprawy. Okazało się, że jej rozwiązań może być więcej niż jedno. A my już nawet wiemy dlaczego.
Drugie miejsce wywalczone w mistrzostwach rejonu ciechanowskiego sprawiło, że sztafeta SP nr 2 awansowała na finały Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. To duża sztuka, zważywszy na fakt, że do eliminacji przystąpiło ponad trzysta szkół. Reprezentacje szesnastu z nich przebiły się do decydującej rozgrywki.
Najlepsze drużyny spotkały w Podgórzu koło Wyszogrodu. Szansę występu otrzymała ta sama dziesiątka uczniów, która tak kapitalnie spisała się w rejonowym czempionacie. Na pierwszej zmianie ustawił się Patryk Jankowski. Uderzony przypadkowo w kolano przy starcie, poczuł duży ból. Mimo trudności nie zszedł z trasy. Nie chcąc zawieść kolegów, zacisnął zęby, po czym zdołał pokonać resztę kilometrowego odcinka.
Potem pałeczkę przejmowali kolejno Marcin Rejniak, Piotr Komorowski, Kacper Wydra, Wiktor Ogrodowczyk, Marcin Krokowski, Adam Kujawska, Jakub Szczepkowski, Dawid Miksza oraz Alan Sadolewski. Wspólna praca przyniosła jedenastą pozycję -najwyższą spośród wszystkich szkół z powiatu mławskiego. Opiekunami zespołu byli nauczyciele wychowania fizycznego Elżbieta Kaszubska i Adam Szymański.
Piątek 13 października był w naszej szkole dniem zdecydowanie wyjątkowym. Oprócz uroczystości poświęconych Dniu Edukacji Narodowej, odbyło się również pasowanie Pierwszoklasistów. Do społeczności szkolnej przyjętych zostało 24 nowych uczniów.
Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej. Rozpoczęli ją przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Ola Grzybicka i Dawid Olszewski z klasy IIIa. Powitali wszystkich przybyłych gości, szczególnie panią dyrektor Romanę Olszewską, Burmistrza Miasta Mława p. Sławomira Kowalewskiego, przewodniczącą Rady Rodziców p. Grażynę Kujawską oraz rodziców uczniów klasy pierwszej.
Następnie prowadzący zaprosili do obejrzenia części artystycznej, którą przygotowali uczniowie klasy pierwszej oraz ich starsi koledzy. Przez kilka ostatnich tygodni przygotowywali się do tej ważnej chwili, dlatego ich występ wypadł rewelacyjnie. Recytowali, śpiewali piosenki, tańczyli, a na koniec odpowiadali na pytania zadawane przez Dawida w wierszu „Kto Ty jesteś?”. Swoim występem udowodnili, że mogą już zostać włączeni do społeczności uczniowskiej „Dwójki”. Aby to nastąpiło, musieli na początku złożyć uroczyste ślubowanie. W niezwykle podniosłej atmosferze przysięgali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani dyrektor dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia i razem z Burmistrzem Miasta, Przewodniczącą RR oraz wychowawczynią klasy p. Joanną Polakowską wręczyła dyplomy i upominki naszym małym bohaterom.
W imieniu uczniów klasy pierwszej głos zabrała Iza Sikora, która podziękowała za przyjęcie do społeczności uczniowskiej i złożyła na ręce pani dyrektor kwiaty. Na zakończenie uczniowie klas gimnazjalnych wykonali piosenkę przygotowaną z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Pasowanie na uczniów to wyjątkowo ważna uroczystość dla świeżo upieczonych Pierwszoklasistów. Szkołą to nowe obowiązki, otoczenie, a także nowe wyzwania. Wszystkim nowym uczniom życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy oraz samych radosnych chwil w murach naszej szkoły.
Piłkarze mławskiej SP nr 2 nie mieli problemów z awansem do wiosennego turnieju finałowego mistrzostwa powiatu. Półfinał rozegrany na stadionie w Mławie przeszli jak burza. Punkty stracili tylko w inauguracyjnym spotkaniu z rówieśnikami ze Strzegowa.
Zacięty pojedynek zakończył się remisem. Dwa gole dla naszej drużyny zdobył Jakub Tworek, jednego dołożył Kacper Wydra. Takie rozstrzygnięcie mogło być niekorzystne, z każdym z każdym kolejnym spotkaniem, reprezentanci „dwójki” wchodzili na coraz wyższe „obroty”.
Lipowiec pokonali różnicą jednego trafienia – na listę strzelców wpisali się Wydra i Patryk Jankowski. Ostatni z wymienionych napastników nie próżnował także w pozostałych meczach. Bramkarzy ze SP nr 3 Mława i Radzanowa pokonał dwukrotnie. W przypadku starcia z drugim z rywali mógł w ofensywie liczyć na wsparcie Kacpra Wydry (dwa gole), Jakuba Tworka i Dawida Mikszy.
Kapitalny finisz sprawił, że gracze prowadzeni przez Przemysława Piaseckiego zdystansowali się od konkurentów. Nagroda była odpowiednia – awans do finału, w którym stawką będzie promocja na rejonowy czempionat.
Nasz zespół wystąpił na zawodach w składzie: Patryk Jankowski, Jakub Szczepkowski, Marcin Rejniak, Dawid Miksza, Kacper Wydra, Aleksander Bernatowski, Rafał Karwiński, Cezary Moszyński, Dawid Olszewski, Jakub Tworek, Dawid Tejs, Dominik Regieli, Alex Jastrzębski, Adam Wiśniewski.
Wyniki
SP 2 Mława – SP Strzegowo 3:3, SP 2 Mława – SP Lipowiec Kościelny 2:1, SP 2 Mława – SP 3 Mława 2:0, SP 2 Mława – SP Radzanów 6:1
1. SP nr 2 Mława 4 10 13:5
2. SP Strzegowo 4 7 8:4
3. SP Lipowiec Koś. 4 4 2:3
4. SP nr 3 Mława 4 4 1:4
5. SP Radzanów 4 2 1:9
Wiele radości dostarczyła nam sztafeta chłopców, rywalizująca w mistrzostwach rejonu ciechanowskiego w biegach przełajowych. W stawce kilkunastu zespołów wywalczyła drugie miejsce. To oznacza, że wystąpią w finałowych zawodach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Łatwo o sukces nie było, konkurencja okazała się olbrzymia. Po trzeciej zmianie podopieczni Adama Szymańskiego i Elżbiety Kaszubskiej plasowali się na piątej pozycji. Potem jednak przyśpieszyli – ósmy w rotacji Dawid Miksza wyprowadził sztafetę na trzecie miejsce. Na tym się jednak nie skończyło. Finisz w wykonaniu Jakuba Szczepkowskiego i Alana Sadowolskiego okazał się kapitalny. Obaj pokonali dystans 1000 metrów poniżej trzech minut. Co najważniejsze, indywidualne popisy przełożyły się na wynik całego zespołu. W klasyfikacji generalnej biegacze SP 2 mogli się cieszyć z drugiej lokaty.
W zawodach rozegranych w Ciechanowie, nasza szkołę reprezentowali: Patryk Jankowski, Marcin Rejniak, Piotr Komorowski, Kacper Wydra, Wiktor Ogrodowczyk, Marcin Krokowski, Jakub Szczepkowski, Dawid Miksza, Adam Kujawa i Alan Sadolewski.
To nie jedyny sukces naszych biegaczy w ostatnim czasie. Wcześniej walczyli z powodzeniem na mistrzostwach powiatu mławskiego. W stawce kilku drużyn mogli się cieszyć z tytułu wicemistrzowskiego. Ustąpili pola jedynie konkurentom z Lipowca Kościelnego.
W naszej szkole dzieciaki nigdy się nie nudzą. Ostatnio rozpoczęły projekt pod nazwą "Mądra szkoła czyta dzieciom" realizowany przez Panią Katarzynę Duszeńko i Panią Magdalenę Jankowską. Czytanie w szkole wpływa znacząco na poprawę umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych oraz podnosi poziom czytelnictwa wśród uczniów. W ramach projektu dzieciaki będą poznawały ciekawą literaturę i osoby.
Pierwszym gościem, którego dzieci zaprosiły do przeczytania książki była Pani Ola Meredyk z naszej biblioteki. Przedszkolaki wysłuchały tekstu o kransoludkach. Następnie rozwiązywały zagadki i rysowały swoje krasnoludki. Zabawa była przednia zakończona wspólnym "krasnoludkowym tańcem".
W ostatni poniedziałek września, przedszkolaki z oddziałów: ,,0”a, ,,0”b i ,,0” c wraz z wychowawcami wzięły udział w spotkaniu pt. ,,Kierowco, nie łap na zebrze”, które poprowadzili funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Mławie. Dotyczyło ono bezpieczeństwa, szczególnie najmłodszych, na drodze.
Policjanci przypomnieli m.in. zasady prawidłowego poruszania się i przechodzenia po jezdni oraz znaczenie sygnalizacji świetlnej.
W poniedziałek, 25 września 2017 roku, najmłodsza część naszej społeczności szkolnej wraz z opiekunami udała się do parku miejskiego w Mławie.
Celem wyjścia było obserwowanie pierwszych objawów zbliżającej się nowej pory roku. Spacerując alejami przedszkolaki obserwowały przygotowującą się do ,,zimowego snu” przyrodę, uczyli się rozpoznawać gatunki drzew oraz ich owoce.
Zadowoleni i uśmiechnięci wycieczkę zakończyli na placu zabaw.
29 września obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest promowanie wartości, jakie do naszego życia wnoszą książki. Święto ma już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki w 2001 roku Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Nasza biblioteka również włączyła się do tej akcji. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy panią Bogumiłę Pawłowską nauczyciela-bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Mławie oraz dzieci i młodzież z naszej szkoły.
Spotkania te mają na celu promowanie czytelnictwa nie tylko wśród dzieci, ale też dorosłych. Czytanie, szczególnie głośne, rozwija wyobraźnię, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim buduje niezwykłą więź między czytającym a odbiorcą. Mimo, iż w dzisiejszych czasach trudno przebić się z klasyczną książką, to nie można z niej rezygnować. Zapraszamy więc do naszej biblioteki i wspólnego, głośnego czytania.
Turniej piłki nożnej imienia świętego Stanisława Kostki doczekał się jubileuszu. Rozegrany już na po raz dziesiąty, w tym roku ze względu na warunki pogodowe odbył się na hali. Na starcie nie zabrakło reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika.
Pod szyldem „dwójki” nasi gracze wystartowali po raz pierwszy. Wcześniej jeszcze jako uczniowie Gimnazjum nr 1 zanotowali kilka sukcesów. Jeden z nich miał miejsce przed rokiem. Chłopcy prowadzeni przez Przemysława Piaseckiego odnieśli kilka zwycięstw. W decydującym meczu pokonali 2:0 rówieśników ze Świedziebni. Dodatkowo Łukasz Czaplicki odebrał nagrodę dla najlepszego bramkarza imprezy.
Już jako piłkarze „dwójki” powtórzyli wyczyn sprzed roku. W finale ograli konkurentów ze SP w Szydłowie 3:0. Na listę strzelców wpisali się Dawid Miksza, Jakub Tworek i Jakub Szczepkowski.
Nasz zespół wystąpił w składzie: Patryk Jankowski, Jakub Szczepkowski, Marcin Rejniak, Dominik Regieli, Aleks Jastrzębski, Dawid Miksza, Dawid Tejs, Jakub Tworek, Aleksander Bernatowski, Cezary Moszczyński, Rafał Karwiński i Dawid Olszewski. Opiekunem podobnie jak przed rokiem był Przemysław Piasecki.
„Nie wolno wjeżdżać rowerem na pasy” – tę i inne informacje dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze usłyszeli uczniowie podczas spotkania z przedstawicielkami Powiatowej Komendy Policji w Mławie.
W poniedziałek 18 września 2017 r. na godzinie wychowawczej uczniowie klasy IV a spotkali się paniami policjantkami. Podczas spotkania wiele się działo; utrwalano przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe oraz rozmawiano o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach.
W nagrodę za aktywny udział w zajęciach oraz trafne odpowiedzi uczniowie otrzymali odblaski, aby ich droga do szkoły była jeszcze bardziej bezpieczna.
Jak co roku we wrześniu rozpoczyna się wielkie sprzątanie świata, czyli lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie czystości, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
W akcję włączyli się również nasi gimnazjaliści. W piątek 15 września klasy IIc i IId wraz z opiekunami, zaopatrzeni w rękawice i worki ruszyli ulicami naszego miasta, aby pozbierać zalegające tam śmieci. Takie akcje zachęcają młodzież do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata.
W dniu 15 września 2017 r. w ramach działań profilaktyczno- edukacyjnych pt. "Bezpieczna droga do szkoły" oraz kampanii " Kierowco! Nie polujemy na zebrach", odbyło się spotkanie przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Mławie z klasą Ia ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mławie.
Policjanci, starszy aspirant p. Anna Pawłowska i młodszy aspirant p. Wiesław Nowakowski (dzielnicowy rejonu, gdzie znajduje się nasza szkoła) rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa na drodze. Na zadane przez policjantów pytania „Czemu dorośli, choć wiedzą, jak bezpiecznie przejść przez jezdnię, to często popełniają wykroczenia?, uczniowie odpowiedzieli: " Bo dorosłym ciągle się spieszy i robią sobie skróty, i się narażają". Uczniowie podczas rozmowy z Panią Policjantką również wykazali się dużą znajomością znaków drogowych.
Po części teoretycznej uczniowie wyszli wraz z wychowawczynią Panią Joanną Polakowską i policjantami do najbliższego przejścia dla pieszych, gdzie radzili sobie świetnie z przejściem na drugą stronę ulicy po tzw. „zebrze”. Okazało się również, że ich wiedza pozwala na zwracanie uwagi dorosłym, gdy Ci nie zachowują się właściwie na drodze.
Pani Ania Pawłowska na koniec spotkania rozdała uczniom odblaski w kształcie kotków lub piesków. Poprosiła dzieci, aby przypięli je w takim miejscu swoich plecaków lub okryć wierzchnich, by były one widoczne. Obiecała również uczniom klasy I a, że jeszcze nie raz do nich wróci.
Uczniowie podziękowali Pani za spotkanie, wręczając osobiście pięknie przygotowane przez nich podziękowanie.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl