Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie informuje, że akcja protestacyjna nauczycieli została zawieszona. W środę 24 kwietnia 2019r. zajęcia rozpoczynają się zgodnie z planem.
Romana Olszewska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie.
W Szkole Podstawowej nr 2 nie brakuje uczniów z różnymi uzdolnieniami i zainteresowaniami. Na ostatnim apelu nagrodzono laureatów w dwóch konkursach – ortograficznym i poetyckim. Przez gąszcz ortograficznych pułapek najlepiej przebrnęli: Alicja Jankowska z klasy IV a (I miejsce), Julia Zalewska z klasy V a (I miejsce), Jan Kowalkowski z klasy IV a (II miejsce), Olaf Owsianka z klasy V a (II miejsce), Weronika Szczecińska z klasy IV a (III miejsce), Julia Bartkowska z klasy IV b (III miejsce) i Jan Olczak z klasy V a (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Karol Majerski z klasy V a i Jakub Celmerowski z klasy V b.
W konkursie poetyckim doceniono talent Wanessy Jankowskiej z klasy III a gimnazjum, Szymona Jeziorskiego z klasy IV a i Jana Kowalkowskiego z klasy IV a.
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w realizację X-tej edycji programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Jest to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Zadania programowe były realizowane w czasie pierwszego semestru przez uczniów klas Ia i Ib, z ich wychowawcami Lidią Gromadzką i Agnieszką Śmiegel oraz z rodzicami.
W ramach programu odbywały się zajęcia uczące pierwszoklasistów najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Pomogło to utrwalić im wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak unikać zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w szkole, w domu i w czasie zabaw. W ramach programu odbyło się spotkanie z policjantem, które miało charakter pogadanki . Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym”. Pan policjant przekazał uczniom, jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba oraz przypomniał o konieczności noszenia odblasków. Uczniowie realizowali też pod okiem wolontariuszy Szkolnego Koła PCK z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie ćwiczenia praktyczne pierwszej pomocy . Uczyli się, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pomoc.
Realizację programu zakończył Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, który uczniowie rozwiązywali z rodzicami. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu, otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplomy dla uczniów. Program podobał się wszystkim uczestnikom. Uczniowie nauczyli się efektywnego zapamiętywania, koncentracji i rozwijania kreatywności.
Piętnasty marca 2019 roku był ważnym dniem dla naszych pierwszoklasistów. Właśnie wtedy zostali oni zaproszeni do biblioteki i wprowadzeni w zaczarowany świat książek. Pasowanie na czytelnika biblioteki odbyło się bardzo uroczyście. Wcześniej uczniowie poznali regulamin biblioteki oraz obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez ich starsze koleżanki z klasy VB. Wysłuchali również próśb książki. Na koniec odwiedzin w bibliotece uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książki.
Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach. Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów.
Dzieci tego dnia uczestniczyły w programie Dnia Wiosny w naszej szkole. W tym dniu także w strojach obowiązywały wiosenne barwy. Uczniowie klas 0 – 2 przedstawiły część artystyczną oraz zaprezentowały swoje umiejętności w konkursie ,,Mam talent”. Przy muzyce wspólnie również wesoło bawiły się przy pląsach i tańcach. Uczniowie zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę o wiośnie. Zebrane wokół słomianej panny dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę. Dzieci powróciły do swoich sal z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna. Jeszcze długo będą dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami.
Mamy nadzieję, że wiosna posłucha uczniów i zostanie z nami na dobre. Uważamy że takie uroczystości, angażujące zarówno uczniów, jak i nauczycieli, są doskonałą formą integracji szkolnej. Uzmysławiają nauczycielom zdolności uczniowskie, które nie są często wykorzystywane oraz ukazują że „nauczyciel nie jest sztywniakiem” i też potrafi się bawić.
W poniedziałek 18 marca uczniowie klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie pod okiem starszych kolegów z gimnazjum, świętowali Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Na uczniów czekało moc atrakcji związanych ze świętem: fotobudka, gry i zabawy , tańce irlandzkie oraz słodkości, oczywiście w kolorze zielonym!!
Pies ma tylko jeden cel w życiu. Obdarować kogoś swoim sercem.
J. R. Ackerley
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie po raz kolejny przystąpiła do organizowanej przez Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy Razem” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie zbiórki żywności dla mieszkańców schronisk w Pawłowie i Napierkach pod hasłem „Przyjazna szkoła dla zwierzaka”. Akcja trwała od 26 listopada 2018 r. do 18 stycznia 2019 r.
W pomoc bezdomnym psom zaangażowała się cała szkolna społeczność. Uczniowie zorganizowali zbiórki w swoich klasach, a także piekli i sprzedawali ciasta. Dochód z wypieków w całości został przeznaczony na zakup karmy dla potrzebujących zwierząt. Udało się zebrać 575 kg żywności dla mieszkańców schronisk.
Przedstawiciele najbardziej zaangażowanych w akcję uczniów (Aleksandra Lubiejewska i Anna Tadrzyńska) oraz ich opiekun (Magdalena Godlewska) zostali zaproszeni razem z delegacjami z innych szkół do przekazania darów schronisku w Napierkach. Na miejscu uczniowie mogli zapoznać się z funkcjonowaniem instytucji i poznać jej mieszkańców. Wizyta w schronisku skłoniła do smutnej refleksji, że są jeszcze na świecie ludzie, którzy traktują zwierzęta przedmiotowo, odmawiając im prawa do myślenia, odczuwania, radości i cierpienia. Na szczęście są też tacy, którzy mają wielkie serca i czują chęć niesienia bezinteresownej pomocy.
Udzielanie pierwszej pomocy, to obowiązek każdego z nas, dlatego bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak należy się zachować w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Pierwszoklasiści z naszej szkoły, mogli poczuć się jak mali ratownicy. Pod okiem wolontariuszy Szkolnego Koła PCK z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie, dzieci uczyły się, jak pomóc poszkodowanym, zanim przyjedzie pomoc.
Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe, uczyli się wzywania służb ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia, udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Poznali pozycję boczną bezpieczną, uczyli się bandażowania. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie czynności ratownicze.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika nie zapomnieli o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, mimo że pielęgnujemy piękno mowy ojczystej codziennie, to 21 lutego zaplanowaliśmy wyjątkowo. Bawiliśmy się językiem polskim na wiele sposobów: były gry, łamańce językowe, konkursy: ortograficzny i poetycki oraz literackie koło fortuny i wiele innych pomysłów realizowanych na przerwach i w czasie lekcji języka polskiego.
Wszyscy mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty literackiej, dla każdego czekało coś trafnego. Przerwy jeszcze nigdy nie trwały aż tak krótko, a dzwonek przerywał w najciekawszym momencie fabuły niejednemu czytelnikowi.
Niezwykłym punktem naszego świętowania stała się wizyta Elizy Orzeszkowej, Jana Kochanowskiego i Juliana Tuwima, którzy z wielkim entuzjazmem spędzali wszystkie przerwy z uczniami klas 2, 4, 5 i gimnazjalnych. Początkowo wszyscy byli nieco onieśmieleni, ale literaci szybko zaprzyjaźnili się ze znacznie młodszymi czytelnikami.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole uważamy za bardzo udany. mMamy kolejne 365 dni, żeby potrenować najtrudniejsze łamańce językowe i nadrobić zaległości książkowe. Czytanie nie boli- czytanie z nudy Cię wyzwoli.
Przedszkolaki z grupy 0c wzięły udział w obchodach Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Z tej okazji nasze zaproszenie przyjęła pani Magdalena Godlewska, która w piątek 22 lutego przeprowadziła z dziećmi zajęcia logopedyczne. Przedszkolaki ćwiczyły swoje buźki, języki, syczały jak węże, a na koniec razem z panią Magdą bawiły się w pociąg.
Nasz gość przygotował dla dzieci niespodziankę w postaci kolorowani. Przedszkolanki dzielnie poradziły sobie także z powtarzaniem łamańców językowych. Na zakończenie spotkania pani Magda odczytała maluchom wiersz pod tytułem „Wiersz, w którym syczy przed cały czas” L.J. Kerna.
Spotkanie odbyło się w ramach innowacji pedagogicznej „Czytam i się tego nie wstydzę – sposób na trudne lektury”, która jest realizowana w grupie 0c.
Ojczyznę kocha się nie dlatego,
że wielka, ale dlatego, że własna.
(Seneka Młodszy)
Dzieci z grupy 0b poznały osobę wybitnego Polaka, księdza, prawnika, astronoma, ekonomisty i lekarza Mikołaja Kopernika. Było to już trzecie spotkanie związane z realizowaną przez panią Wiolettę Machnij innowacją pedagogiczną pt. Przedszkolaki ku Niepodległej.
Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, kim był patron naszej szkoły, poznali wiele ciekawostek z jego biografii i czasów, głównie wygląd nowożytnych miast, a także życie codzienne mieszkańców naszego kraju. Mieli okazję posłuchać, czego i w jaki sposób, uczyli się ich rówieśnicy w XVI wieku. Zainteresowani tematem zadawali wiele pytań. Na koniec wcielili się w wybrane przez siebie zajęcie związane z omawianą postacią historyczną. Gościem specjalnym spotkania była pani Dominika Górska, która przeczytała bajkę pt. Nieprawdziwy książę. Opowiedziała również o ulubionych utworach, czytanych przez nią w dzieciństwie.
Wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych jest jednym z głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym, a nasi przedszkolacy już interesują się ojczystą historią.
Grupa teatralna, której członkami są uczniowie klas piątych, przygotowała spektakl dla młodszych kolegów. Spektakl nosił tytuł "Bałagan Bajek". Opowiadał o tym, jak to postacie z najsłynniejszych bajek, uciekając przed złymi postaciami, zgubiły drogę i znalazły się w obcych bajkach. Tak się wszystko pogmatwało, że potrzebna była interwencja magii. Wróżka Fantazja zakasała rękawy i przywróciła właściwy porządek, po to, aby dzieci mogły bez przeszkód czytać PRAWDZIWE bajki.
Przedszkolaki i pierwszaki były zachwycone tym "bałaganem". Liczymy na kolejne występy piątoklasistów !!!
Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzimy 26 lutego. Przedszkolaki z grupy Ob z tej okazji uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Bogusławę Pawłowską nauczyciela-bibliotekarza Pedagogicznej Biblioteki w Mławie.
Najpierw dzieci poznały gatunki, wygląd oraz historię dinozaurów. Następnie w grupach mali uczniowie rysowali zwierzęta i ze specjalnej książki zaciekawieniem słuchali ich odgłosów ależ spotkanie było interesujące.
W środowe popołudnie 20 lutego w progi naszej szkoły, przybyli niecodzienni goście, dzieci które rozpoczną u nas naukę w klasach pierwszych oraz oddziałach zerowych od 1 września 2019r.
Szczególnymi gośćmi imprezy byli również: pani Magdalena Staszewska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Mława oraz pani Grażyna Kujawska – przewodnicząca Rady Rodziców i pani Ewa Gniadek-Dudzińska – skarbnik Rady Rodziców.
Dzieci bawiły się wyśmienicie. Po występach artystycznych nastąpiły wspólne zabawy i harce. Przewodnikami po szkole byli starsi uczniowie, którzy okazali się też pomysłowymi opiekunami.
Pani dyrektor Romana Olszewska przedstawiła ofertę edukacyjną szkoły i zaprosiła do zwiedzenia budynku.
W piątek 25 stycznia przedszkolaków z grup 0a,0b i 0c odwiedził komisarz Mławiak, w którego postać wcielił się dzielnicowy Wiesław Nowakowski. Powodem były zbliżające się ferie zimowe, zatem spotkanie dotyczyło bezpiecznego zachowania się dzieci podczas jazdy na sankach, łyżwach i zabaw zimowych.
-Nie można wchodzić na lód, bo to niebezpieczne – stwierdziły „maluchy”.
Dzieci doskonale znały numery alarmowe, wiedziały jak się zachowywać w sytuacjach nietypowych. Wszystkie stwierdziły, że należy zimą się ciepło ubierać, mieć czapki, szaliki i rękawiczki.
Na zakończenie dzieci zrobiły sobie zdjęcia z komisarzem Mławiakiem, który życzył im udanych ferii.
Na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 2a uczyli się zwrotów związanych z zakupami. Trening najlepiej wychodzi w praktyce, zatem dziś każdy zrobił zakupy, płacił funtami i porozumiewał się w języku angielskim.
Nauka przez zabawę, nie może być lepiej. Uczniowie naprawdę się przyłożyli do zadania. Już pytali kiedy znowu idziemy na shopping .
W styczniu został rozstrzygnięty konkurs „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”, który przeznaczony był dla oddziałów przedszkolnych. Na ręce organizatorów w sumie wpłynęło 10 prac . Technika była dowolna także wszyscy którzy brali udział wykazali się pomysłowością , zaangażowaniem oraz ciężka pracą. Wszystkie prace zostały nagrodzone w postaci dyplomów oraz małych nagród. Ozdoby można było oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W czwartek 24 stycznia 2019r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie odbył się bal karnawałowy, w którym udział wzięli uczniowie od klas zerowych po gimnazjalistów. O słodkie przekąski i prezenty zadbali rodzice, którzy jak zawsze zaangażowali się w życie szkoły.
Wszyscy bawili się doskonale, hala sportowa stała się w czwartkowe popołudnie Krainą Narnii. Można było tam spotkać fantastyczne postacie przybyłe prosto z dalekiej krainy.
Następny bal już za rok.
Uczniowie naszej szkoły hucznie świętowali stulecie niepodległości. Społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej” i o godz. 1111 z blisko 5 mln innych uczniów, a także z prawie 480 tys. nauczycieli odśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy.
Nie brakowało też chętnych do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Orzeł Biały – nasza duma” zorganizowanym przez senatorów RP i Kancelarię Senatu. Zgodnie z regulaminem uczestnicy przedstawili w dowolnej technice swoją wizję polskiego godła z orłem. Jury pod przewodnictwem pani Renaty Śnieguckiej zdecydowało, że Szkołę Podstawową nr 2 w Mławie będą reprezentowały prace Julii Zalewskiej, Zofii Dąbrowskiej i Elizy Chmielewskiej. Zaangażowanie naszej placówki w uczczenie Święta Niepodległości zostało docenione pamiątkowymi dyplomami z podziękowaniami od minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej i posła na Sejm RP Marka Opioły.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl