4 grudnia 2019 roku w klasie IIa odbyły się warsztaty mikołajkowe. Poprowadziła je pani Wioletta Walczak – Sych. Każde dziecko miało możliwość pomalowania porcelanowego kubka w świąteczne wzory. Uczniowie świetnie się bawili, każdy chciał ozdobić swój kubek w piękne świąteczne wzory.
W warsztatach pomagały również mamy uczniów: Pani Anna Dzięgielewska – Chrzczon i Pani Marzena Masiak. Tak ozdobiony własnoręcznie porcelanowy kubek to nie tylko świetny pomysł na prezent, ale także miły gadżet dla siebie samego. Każdy napój wypity z własnoręcznie ozdobionego kubka smakuje najlepiej :)
,,Mały cukiernik"- to jedne z tych warsztatów, które pobudzają wiele zmysłów, a najbardziej węch. 06.12.2019r. wychowawca klasy I b z pomocą rodziców zorganizowała i przygotowała warsztaty zdobienia pierników a głównymi uczestnikami spotkania byli uczniowie. Dekorowanie pierników jest piękną tradycją, pozwala tworzyć niepowtarzalną atmosferę i piękne kreacje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu lub po prostu.... zjeść.
Mali cukiernicy zapoznali się z technikami dekoracji na piernikach, poznali historię piernikarstwa. Każdy piernik wykonany przez uczniów jest unikalny, część tak pięknie ozdobionych pierników powiesiliśmy na klasowej choince , część pierników zapakowaliśmy, co dopełniło całość, tworząc miły drobiazg wywołujący ciepły uśmiech i same pozytywne skojarzenia.
W środę 27 listopada 2019r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie uczniowie klas trzecich i piątych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie uczestniczyli w autorskim spotkaniu z panem Jakubem Stworzem.
Autor dwunastu książek w intrygujących sposób cytował ciekawostki z życia polskiej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej. Przeprowadzał również doświadczenia, w które zaangażowały się wszystkie dzieci. Uczniowie słuchali autora z ogromnym zainteresowaniem i chętnie brali udział w konkursach.
Życzylibyśmy sobie więcej takich „żywych” lekcji, które są w stanie przyciągnąć uwagę wszystkich uczestników spotkania. Na koniec pan Jakub Stworz otrzymał od dzieci solidną porcję, w pełni zasłużonych braw.
W ostatni piątek listopada grupa O b świętowała Andrzejki w wyjątkowym gronie. Zaproszonymi gośćmi byli uczniowie klasy V a wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Józefską. Piątoklasiści wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz pomysłowością w przygotowaniu zabaw i wróżb andrzejkowych dla dzieciaków.
Nasi milusińscy odgadywali zagadki związane ze zwyczajami andrzejkowymi, przebijali balony z wróżbami, ustawiali buty w stronę drzwi oraz przekłuwali serca z imionami swoich przyszłych sympatii. Aby umilić i uatrakcyjnić spotkanie piątoklasiści zadbali o przebrania i rekwizyty. Dzieci otrzymały wywróżone medale oraz słodkości. Na koniec wszyscy wykonali wspólny taniec, po czym grupa 0 b zaśpiewała piosenkę dla starszych kolegów i koleżanek. Z całą pewnością można stwierdzić, że była to wyjątkowo udana integracja i niezwykle spędzony czas.
Takie hasło przyświecało uczniom klas 3a i 1c Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie, którzy 28 listopada 2019r. uczestniczyli w projekcie „Znam zabytki mojego miasta! – warsztaty architektury miasta Mława dla dzieci” współfinansowanym przez Urząd Miasta Mławy. Uczniowie, pracując zespołowo, budowali z klocków Lego mławski Ratusz.
Klasa 3a wykazała się niezwykłą pomysłowością, stworzyli wierną replikę mławskiego ratusza. Natomiast pierwszoklasiści ułożyli inne elementy miejskiego krajobrazu – domy, sklepy, latarnie. Zajęcia z klockami Lego okazały się dla dzieci wielką frajdą, ujawniły ich niezwykłą kreatywność i zdolności manualne. Taka forma lekcji przypadła wszystkim uczniom do gustu, sprawiła wiele radości i satysfakcji.
W naszej szkole każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości, w celu zwiększenia świadomości znaczenia empatii i miłych gestów w codziennym życiu.
Poza działaniami Samorządu Uczniowskiego grupa teatralna Prestiż zaprosiła najstarsze klasy i nauczycieli na przedstawienie Poczekalnia.
Spektakl traktuje problem egoistycznego postrzegania świata i jego konsekwencji. Widzowie mieli okazję przyjrzeć się różnym sylwetkom pokazanym w krzywym zwierciadle, wysłuchać kilku zabawnych dialogów i wyciągnąć wnioski na temat
Uczniowie klas VI a i VI b na cyklicznych spotkaniach z lekturami zaprosili koleżanki i kolegów na niezwykłe spotkania z ulubionymi bohaterami. Poza charakteryzacją, scenografią uczniowie zaprezentowali również fragmenty powieści, zamieniając klasę w scenę teatru.
Dzięki ciekawym pomysłom i dobrej grze aktorskiej mieliśmy okazję pobyć przez chwilę w towarzystwie Stasia, Nel i innych postaci z W pustyni i w puszczy oraz nacieszyć się pozytywną energią Ani i Diany z Ani z Zielonego Wzgórza.
Spotkania tego typu nie tylko uatrakcyjniają lekcję, ale przede wszystkim zapewniają uczniom niezapomniany sposób integracji, dobry trening zapamiętywania dłuższych partii tekstu, a także dają możliwość utrwalenia wiadomości na temat bohaterów lektur.
W naszej szkole odbył się konkurs „Z tabliczką mnożenia za pan brat”, którego celem było sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia. Do zawodów przystąpiły 4-osobowe drużyny z klasy piątych i szóstych. W sumie przedstawiciele czterech ekip zmagali się z rachunkami i czasem. Wynik ostatniego zawodnika z zespołu był rezultatem grupy (za każdy błąd doliczano pięć sekund?).
Konkurs był dobrą zabawą, przebiegał w miłej atmosferze zdrowej rywalizacji.
Oto wyniki:
I miejsce – klasa 6a (1 min. 55. sek.)
II miejsce – klasa 6b (2 min. 47 sek.)
III miejsce – klasa 5a (2 min. 48 sek.)
IV miejsce – klasa 5b (2 min. 55 sek.)
Indywidualnie najlepsza okazała się Julia Bartkowska. Uczennica klasy 5b uzyskała czas minuta i dwadzieścia pięć sekund.
Wszystkie drużyny i zwyciężczyni otrzymali dyplomy na szkolnym apelu. Za sprawne przeprowadzenie konkursu odpowiadały Pani wicedyrektor Eliza Pydynkowska oraz Panie Anna Paszko i Małgorzata Stańczak.
25 listopada w klasie I b obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta w naszej klasie była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi jest dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło.
Popularnym i znanym wszystkim dzieciom jest miś Kubuś Puchatek, który uwielbia miód. Uczniowie mieli okazję spróbować smakołyku misia z bajki. Dowiedzieli się również jakie właściwości zdrowotne posiada miód oraz jakie są rodzaje miodu. Uczniowie mieli okazję przedstawić swoje ulubione maskotki, następnie wspólnie z pluszakami dzieci uczestniczyły w zabawach jakie przygotowała wychowawczyni klasy.
Zajęcia z misiami dostarczyły dzieciom wiele radości i uśmiechów.
Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie oraz zespołami interdyscyplinarnymi ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie działającymi na terenie powiatu mławskiego już po raz jedenasty włącza się w międzynarodową kampanię przeciwko przemocy wobec kobiet, pod nazwą „Biała Wstążka”. Kampania adresowana jest głównie do mężczyzn i trwa od 25 listopada do 10 grudnia.
Biała wstążka jest symbolem przerwania milczenia w kwestii przemocy wobec kobiet. To symboliczny, ale bardzo ważny gest, a jednocześnie deklaracja wyrzeczenia się stosowania przemocy i zobowiązanie się do reagowania, gdy jest się jej świadkiem. Kampania jest prowadzona w ponad 55 krajach.
Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem „Miłość, szacunek, akceptacja- zaczyna się w Tobie” W ramach akcji na ulicach miasta i powiatu będą rozdawane białe wstążki, kalendarzyki z logo kampanii oraz ulotki. Profesjonaliści i służby zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie odbędą szkolenia by podnieść skuteczność niesionej pomocy osobom uwikłanym w przemoc domową.
Bądźmy solidarni przeciwko przemocy wobec kobiet, reagujmy, nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka.
Uczniowie klasy 5 a Szkoły Podstawowej nr 2 odbyli niezwykłą podróż. Dziewczęta i chłopcy przenieśli się w czasie i przestrzeni do starożytnej Grecji.
Spotkali tam greckich bogów i herosów. Bogowie opowiadali o sobie i prezentowali atrybuty swojej władzy wykonane własnoręcznie.
Taka prezentacja miała wyjątkowy walor poznawczy i edukacyjny. Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za przygotowanie i dobrą zabawę.
Uczniowie podzielili się na grupy pełniące role zespołów medycznych i ratowniczych. Zorganizowali sobie stanowiska podobne do oddziałów szpitalnych wyposażone w podstawowe atrybuty lekarskie i pielęgniarskie. Pacjentami były lalki i wszelkiego rodzaju pluszaki. Uczniowie z ogromną troską zajmowali się nimi: badali, bandażowali ,robili zastrzyki, podawali leki, przytulali „płaczące” misie i ocierali krokodyle łzy. Najbardziej przydatny okazał się blok operacyjny. Tam, pod czujnym okiem wychowawczyń, przeprowadzono prawdziwe zabiegi zszywania rozprutych części pluszaków.
Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, uczyły zaangażowania, empatii oraz współpracy w grupie. Były też okazją by wspomnieć o recyklingu, o tym, że warto naprawić uszkodzoną zabawkę zamiast ją wyrzucić. Dzieci zrozumiały, że mogą świadomie dbać o ochronę środowiska np. przekazując innym zabawki, którymi się już nie bawią.
Nasza świetlica posiada w swoich zasobach wiele ciekawych zabawek. Jednymi z nich są klocki zarówno te małe jak i te duże. Obserwując naszych młodszych podopiecznych, można podziwiać ich za kreatywność, jaką wykazują się podczas zabawy. Nasze dzieciaki lubią z dużych klocków budować swoje „twierdze”, w których chętnie się chowają. Z tych mniejszych klocków tworzą dużo ciekawych rzeczy, np. samochody, roboty, a także konstrukcje, które za pomocą jednego elementu wprawiają w ruch pozostałe. Takie kreatywne zabawy sprawiają dzieciakom ogromną radość oraz rozwijają umiejętność pracy w grupie.
Pod takim hasłem odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie. Podczas uroczystego apelu wszyscy zebrani odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.
Drugoklasiści zaprezentowali się w piosence „Jestem Polakiem”, zaś uczniowie z klas piątych podczas programu słowno-muzycznego przybliżyli widzom trud odzyskania niepodległości po 123 latach rozbiorów. Głośno wyśpiewali, że Polska jest „Niepodległa, niepokorna” a wszyscy bardzo cenią i kochają wolność.
W środę 30.10.2019 r. uczniowie klas drugich wybrali się na cmentarz, aby odwiedzić miejsca pamięci narodowej i zapalić znicze na grobach żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny.
Wyjście na cmentarz poprzedziła rozmowa, mająca na celu uświadomienie dzieciom, jak ważna jest pamięć o zmarłych. Uczniowie w skupieniu zapalili znicze, następnie w ciszy przemierzyli alejki cmentarza, pamiętając o właściwym zachowaniu w tym miejscu.
Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie
zaprasza rodziców, opiekunów dzieci i młodzieży, nauczycieli i przedstawicieli służb i instytucji
na spotkanie edukacyjno - profilaktyczne z sędzią Anną Marią Wesołowską.
Spotkanie obędzie się w czwartek 14 listopada o godzinie 17 na hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie
W piątek 25 października gościliśmy w naszej szkole teatr „Słuchaj uchem”. Tworzą go osoby niezwykle utalentowane aktorsko i muzycznie, z niesamowitym podejściem zarówno do małych, jak również do trochę starszych dzieci. Podczas spotkania zabrali nas do niezwykłego pełnego przygód świata muzyki. Zaprezentowali bajkę „Zabawy z krainy Kusego Janka”, podczas której zaprosili wszystkie dzieci do tańca, śpiewu, a przede wszystkim do wspólnej zabawy.
Podczas godzinnego spotkania dzieci mogły stać się nie tylko widzami, ale również aktorami. Doskonale bawiły się z zaproszonymi gośćmi, a przede wszystkim uczyły się śpiewania, muzykowania, tańczenia i nawiązywania kontaktów.
Spektakl realizują artyści, państwo Kaja i Janusz Prusinowscy oraz Piotr Piszczatowski.
Dwudziestego ósmego października 2019r. uczniowie klasy Ia, Ib, Ic wraz ze swoimi wychowawcami udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Mławie, której celem było zapoznanie z charakterem pracy policjanta. Funkcjonariuszka, która prowadziła zajęcia, opowiedziała, czym zajmują się policjanci, jak niebezpieczna jest ich praca i z jakiego wyposażenia korzystają podczas patrolu. Uczniowie zobaczyli sprzęt oraz przedmioty, które policjanci wykorzystują w swojej codziennej pracy. Wielką radość sprawiło dzieciom przymierzanie umundurowania policyjnego. Pierwszoklasiści wykazały się też ogromną wiedzą na temat zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, numerów telefonów alarmowych oraz zachowania w kontakcie z osobami nieznanymi. Na zakończenie zajęć na parkingu można było obejrzeć radiowozy, usiąść za kierownicą oraz zerknąć, co znajduje się w środku, zostały również zaprezentowane sygnały świetlne i dźwiękowe.
Uczniowie klas I wiedzą już jak ciężka i odpowiedzialna jest praca policjanta.
Piętnastego października w klasie 1b odbyły się warsztaty edukacyjne z klockami lego. Zajęcia techniczne poprowadziła pani Ada Jabłonowska z ,,Edukido”. Tematem zajęć była ,,Grawitacja”. Uczniowie za pomocą klocków lego budowali motocykle skaczące z rampy. Dzieci rozwijały umiejętności konstrukcyjne i logiczne myślenie.
Dzięki tej nietypowej lekcji techniki uczniowie podczas wspólnej zabawy przyswoili podstawową wiedzę z zakresu fizyki, a przede wszystkim dzieci pogłębiły swoje zainteresowania światem technicznym.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl