W piątek, 16.10.2020 r. uczniowie klasy 7b podsumowali omawianie lektury wizualizacją wybranych akcji utworu Aleksandra Kamińskiego. Zastosowane klocki lego i plastelina posłużyły doskonale za elementy architektury ,za pojazdy i przedstawiały głównych bohaterów „ Kamieni na szaniec”.
Wybrane przez uczniów fragmenty powieści wzbogacone były o elementy zbudowane z klocków lub ulepione z plasteliny. Prace wykonywane były na lekcji języka polskiego w wyznaczonym czasie, powstawały kadry filmowe pochodzące z wyobraźni uczniów, a następnie uczniowie prezentowali swoje wizje reżyserskie kolegom. Początkowo pomysł takiej kreacji spowodował konsternację na twarzach uczniów, jednak efekty końcowe i czas przygotowań sprawił im sporą frajdę.
Jeszcze niedawno klocki służyły uczniom tylko do zabawy, teraz dzięki nim mogli połączyć sprawy ważne i wzruszające. Głównymi obrazami okazały się: Akcja pod Arsenałem, Mały Sabotaż, Dywersja i pożegnanie Rudego.
Lektura pozostanie w pamięci na pewno, dodatkowo uczniowie wspominać będą swoją pomysłowość i zdolności plastyczne.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW.
Dzięki wsparciu finansowemu ze strony rodziców (pieniądze ze strony Rady Rodziców)
kupiliśmy regały na książki oraz parownicę do czyszczenia i dezynfekcji.
Wyposażenie zakupione ze środków Rady Rodziców do biblioteki szkolnej pozwoli na efektowniejsze wykorzystanie zbiorów zakupionych w ramach "Narodowego programu rozwoju czytelnictwa"
parownica natomiast umożliwi systematyczne odkażanie przedmiotów i pomieszczeń.
Dziękujemy
Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie
Od 12 do 16 października trwał w naszym przedszkolu Kolorowy Tydzień Owocowo-Warzywny, promujący zdrowy styl odżywiania. W czasie tych dni dzieci brały udział w różnych przedsięwzięciach. Były to m.in. warsztaty kulinarne, pogadanki na temat zdrowego odżywiania, degustacja owoców i warzyw, tworzenie tematycznych prac plastycznych.
Dziękując za wspólną zabawę, mamy nadzieję, że taka promocja zdrowego odżywiania zachęci zarówno dzieci, jak i rodziców do częstszego spożywania warzyw i owoców, a tym samym do dbania o zdrowie całej rodziny.
Od 12 do 16 października, w grupie BIEDRONKI, rozmawialiśmy o owocach i warzywach. Dzieci oglądały, nazywały i rozpoznawały witaminowe dary jesieni. Podczas zajęć plastycznych wyklejały owoce skrawkami bibuły, a z wykonanej wspólnie masy solnej przygotowały marchewki, które pięknie pomalowały.
Nie zabrakło również degustacji owoców i soków. Było dużo pracy i radości BIEDRONKI TO PRACOWITE DZIECIAKI!
„Wszyscy wiemy, jak ogromne znaczenie ma sport dla rozwoju najmłodszych. Im wcześniej dziecko angażowane jest w zajęcia sportowe, tym szybciej i o wiele bardziej kompleksowo rozwija swoje ciało i umysł.” – Nazar Litun
Dnia 25.09.2020r. dzieci z grup 0a i 0b miały okazję uczestniczyć w pokazowych zajęciach prowadzonych przez trenera Piłkarskiej Akademii Nazar.
Dzieci były zachwycone, a uśmiech z twarzy nie znikał. Piski szczęścia tylko to potwierdziły.
Pragniemy złożyć wszystkim pedagogom oraz pracownikom szkoły
serdeczne podziękowania za ich dydaktyczny oraz wychowawczy trud.
Praca z dziećmi i młodzieżą jest szczególnym powołaniem
do czynnego towarzyszenia rozwojowi drugiego człowieka.
Młodzież potrzebuje mistrzów edukacji, autorytetów szlachetnych serc
i mądrych umysłów, którzy obok gruntowanej i rzetelnej wiedzy nauczą
otwartości i życzliwości wobec drugiego człowieka.
To niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie.
Dlatego życzymy Państwu, aby niełatwa misja pedagoga oraz wychowawcy
przynosiła jak najlepsze efekty, satysfakcję i radość.
Aby trudowi wkładanemu w edukację towarzyszyły
zawsze zaufanie i szacunek uczniów oraz ich rodziców.
W imieniu społeczności szkolnej
Rada Rodziców
Nauczyciel ma wpływ na wieczność.
Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie.”
Henry Brooks Adams
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
14 października 2020 r. roku w Szkole Podstawowej nr 2 imienia Mikołaja Kopernika odbyła się skromna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W związku z sytuacją pandemii na uroczystość przybyli jedynie nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły. Spotkanie poprowadziła pani dyrektor Jolanta Tyl, która rozpoczęła od odczytania życzeń od Burmistrza Mławy, Sławomira Kowalewskiego, a także listu z życzeniami od Przewodniczącej Rady Rodziców p. Wioletty Walczak.
Następnie słowami poety podziękowała nauczycielom za pracę, uśmiech i wytrwałość a także pomysłowość w codziennym nauczaniu .
„ Słaby nauczyciel – opowiada.
Dobry nauczyciel – wyjaśnia.
Bardzo dobry nauczyciel – demonstruje.
Genialny nauczyciel – inspiruje ”
( William Arthur Ward )
Pani Dyrektor złożyła również najserdeczniejsze podziękowania pozostałym pracownikom szkoły: administracji i obsługi. Podkreśliła jak ważna jest współpraca wszystkich ludzi tworzących naszą szkołę. Każdy swoim zaangażowaniem i codzienną uważnością przyczynia się do budowania wspólnego sukcesu, ponieważ tylko wtedy stanowić możemy jeden dobrze funkcjonujący organizm.
„Ludzie pracujący razem jako grupa
potrafią dokona
rzeczy, których osiągnięcie
nie śniło się nikomu z osobna”
( Franklin Delano Roosevelt )
Na zakończenie pani Dyrektor Jolanta Tyl ponownie podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom:
p. Elżbiecie Kaszubskiej, p. Oldze Meredyk, p. Nataszy Dmuchowskiej, p. Agnieszce Śmiegiel i p. Adamowi Szymańskiemu, życząc inspirujących pomysłów, kreatywnych rozwiązań i innowacyjnych metod pracy z uczniami naszej szkoły.
Tabliczka mnożenia towarzyszy uczniom od najmłodszych lat. Służy nie tylko do rozwiązywania zadań matematycznych, ale przydaje się także w życiu codziennym, choćby podczas robienia zakupów czy liczenia kieszonkowego. Nic więc dziwnego, że ma swoje święto.
2 października świętowaliśmy X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji tradycyjnie odbył się w naszej szkole konkurs „Z tabliczką mnożenia za pan brat”, w którym uczestniczyli uczniowie klas 4-7.
Wyniki pozytywnie zaskoczyły, każda z klas miała powyżej 80% poprawnych rozwiązań. Wśród najlepszych znaleźli się uczniowie klasy 6a (III miejsce), 6b (II miejsce) i 7a (I miejsce). Należy podkreślić, że tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia roku 2020 otrzymała klasa, która zwyciężyła także rok temu.
Pani dyrektor Jolanta Tyl pogratulowała uczestnikom sprawności rachunkowej i wręczyła pamiątkowe dyplomy, a mistrz otrzymał puchar przechodni. Czy go utrzyma? Przekonamy się w przyszłym roku.
W grupie „Motylki”, 0a oraz 0b w październiku odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Moja rodzina, moje miasto , moja Ojczyzna” Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, co to jest legenda oraz poznać historie smoka wawelskiego. Nasze przedszkolaki wykazały się ogromem wiedzy i z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści. Na koniec wykonali piękne prace plastyczne związane z tematem zajęć.
Europejski Dzień Języków Obcych jest w naszej szkole obchodzony od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jest to świetna okazja, aby ich uaktywnić. Uczniowie chętnie przychodzą z własnymi pomysłami i z wielkim zaangażowaniem biorą udział w tej imprezie.
W tym roku akcję uświetniły głównie pomysły i prezentacje klasy IV a i Via.. W dniach 23-30 września świętowaliśmy fakt, iż Europa mówi tyloma językami, podkreślaliśmy jak ważny jest to symbol niepodległości wszystkich państw.
Niestety, nasze działania prezentowaliśmy jedynie w klasach w czasie lekcji języka angielskiego, ale wszyscy uczniowie włożyli sporo pracy i efekt końcowy był zadawalający.
Uczniowie znaleźli wiele ciekawostek na temat wylosowanego kraju, wzmocnili przekaz oprawą plastyczną i muzyczną.
Rozwiązywaliśmy krzyżówki, poznawaliśmy słowa w różnych językach , podziwialiśmy zabytki i słuchaliśmy legend. Ponadto próbowaliśmy lokalnych przysmaków i byliśmy na koncercie Ariany Grande. Klasa VIa nie ograniczyła swoich wirtualnych podróży do Europy, a zwiedziła wszystkie kontynenty w poszukiwaniu użytkowników języka angielskiego.
Wśród młodszych klas uczniowie wykonywali flagi, podpisywali nazwy krajów w języku angielskim, uczyli się powitania w pięciu językach Europy i słuchali piosenki „Mam tę moc”, wykonanej w kilku językach europejskich. Było wesoło, kolorowo i oryginalnie, mimo ograniczonych możliwości udało nam się podkreślić jak ważna jest nauka języków obcych.
Dzieci w przedszkolu oraz klasach drugich i trzecich zastanawiały się natomiast, czy zwierzęta również mówią w obcych językach. Odpowiedzi udzieliły z pomocą piosenki „Old McDonald had a farm.”
Klasa 2a w trakcie omawiania lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, wykonała własne lapbooki, czyli coś w rodzaju teczek interaktywnych przypominających papierowy teatrzyk, a mieszczących się na kolanach.
Tworząc lapbooka uczniowie uczyli się przekazywania informacji w inny, ciekawy, czasem zaskakujący sposób. Dzięki takiej formie omawiania lektury, dzieci rozwijały kreatywność, zdolności manualne, umiejętność planowania oraz ćwiczyły swoją cierpliwość. Każdy bardzo zaangażował się przy tworzeniu swojego lapbooka. Okazało się, że ciekawe lekcje mogą się odbyć bez nowości technicznych. Wystarczy papier, nożyczki, trochę drobiazgów i wyobraźnia uczniów. Efekt i zabawa gwarantowana.
Chłopcy z klasy 2 b swoje święto obchodzili w wyjątkowy sposób. Dziewczynki składały życzenia i wręczały upominki. Przygotowały wiele ciekawych zabaw, aby jak najbardziej umilić ten dzień chłopcom. Ale to nie wszystko... Rodzice wraz z wychowawcą Magdaleną Kołodzińską przygotowali jeszcze jedną niespodziankę.
Po lekcjach spotkaliśmy się całą klasą w ,,Laboratorium Przygody", gdzie czekało na nas wiele niezapomnianych atrakcji. Nauka została połączona z zabawą. Dzieci miały okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach z ,,Robotyki Lego z elementami programowania". Pani animatorka przygotowała ciekawe konkurencje, w których dzieci chętnie uczestniczyły. Była również pizza, którą dzieciaki przecież uwielbiają.
Uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Mogliśmy bawić się, szaleć, skakać. Spotkanie pozwoliło nam się zintegrować, spędzić czas inaczej niż w szkole. Bardzo dziękuję za tak liczne przybycie rodziców i udział w spotkaniu. Pomysł na jaki wpadli rodzice był strzałem w dziesiątkę a zdjęcia mówią same za siebie.
Ostatniego dnia września oprócz święta dnia chłopców klasa 2 b i 2 c miała okazję poznania i zobaczenia teatrzyku ,,Kamishibai", czyli papierowego teatru obrazkowego. Tego dnia pani Bogusława Pawłowska z Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Mławie odwiedziła klasę 2 b i 2 c, aby zaprezentować teatrzyk, który stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności.
Zostały przedstawione dwie baśnie ,,O rybaku i złotej rybce" oraz ,,Brzydkie kaczątko". Dzięki takiej metodzie opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z uczniem.
Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Zaletami głośnego czytania jest między innymi: budowanie więzi między dorosłym a dzieckiem, tworzenie skojarzenia czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Głośne czytanie niezwykle stymuluje rozwój mózgu, przynosi ogromną wiedzę ogólną oraz rozbudowuje słownictwo. Dlatego nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Głośnego Czytania. 29 września w klasach I – III czytały swoim uczniom ich wychowawczynie.
17 września odbyło się spotkanie przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Mławie z dziećmi z naszych dwóch oddziałów zerowych: z grupy 0a i 0b oraz z uczniami klasy 1a i 1b. Pani policjantka p. Aneta Prusik oraz pan policjant p. Wiesław Nowakowski z Komendy Powiatowej Policji w Mławie przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Głównym celem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu, w szkole oraz w drodze do domu.
Pani policjantka ćwiczyła z dziećmi reagowanie na sygnalizację świetlną i sprawdzała, czy wiedzą, kiedy można bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Dzieci otrzymały konkretne wskazówki, jak zachowywać się podczas przechodzenia na drugą stronę jezdni. Po przypomnieniu wszystkich zasad dzieci udały się z przedstawicielami Policji na pobliskie przejście dla pieszych, gdzie pod nadzorem stróżów bezpieczeństwa oraz czujnych oczu swoich wychowawczyń trenowały bezpieczne przejście po pasach.
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości, a niektóre z nich zadawały pytania oraz chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami. Pani policjantka przypomniała również o elementach odblaskowych, niezbędnych w naszych strojach, kiedy robi się już ciemno. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały odblaski, które zamocowały przy swoich plecakach.
Dziękujemy za utrwalenie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Wszyscy poczuliśmy się bezpieczniej.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten dostarczył dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem
Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły już w piątek 18 września od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy.
Dnia 18 września w grupie 0c zrealizowane zostały pierwsze zajęcia z programu edukacji ekologicznej „Mały Ekolog”. Przedszkolaki zapoznały się z kodeksem małego ekologa dzięki czemu wiedza jak należy dbać o otaczającą nas przyrodę. Ponadto dzieciaki miały możliwość rozbudzenia swoich zainteresowań przyrodniczych poprzez poznawanie go i dostrzeganie jego walorów.
W tym tygodniu Biedronki🐞🐞🐞 zdobywały oraz pogłębiały swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa👮♀️👮♂️. Maluszki mówiły o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię w wyznaczonych miejscach🚦. Poznaliśmy numery alarmowe; rozmawialiśmy na temat pracy policjanta. Zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do kształtowania bezpiecznych zachowań wśród przedszkolaków☺️
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl