Dzieci z grupy Biedronki przyłączyły się do akcji Głośnego czytania. Pierwszym naszym gościem był Pluszowy Miś, który przeczytał nam bajkę "Złotowłosa i trzy misie" Tak się dzieciakom akcja spodobała, że już czekają na kolejnego gościa
Dwudziestego trzeciego listopada dzieci z grupy BIEDRONKI 🐞, 0a i 0b zamieniły szary, listopadowy dzień w kolorowe święto. Tego dnia obchodziły "Dzień Kredki". Przedszkolaki wysłuchały piosenki "Kolorowe kredki", dopasowywały kredki do odpowiednich obrazków, poprawnie określały kolory, przeliczały, a także kolorowały kredki na swój ulubiony kolor. To był kolorowy i wesoły dzień.
II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Malowanie muzyką’’ pod patronatem Burmistrza Miasta Mława został rozstrzygnięty. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych na terenie całego kraju. Tematem przewodnim konkursu była twórczość znanego na całym świecie Victora Younga, w którego życiorysie pojawia się wątek mławski. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Julia Zalewska i Jan Olczak.
Jury zauważyło także prace: Amelii Dziembowskiej, Leny Gorczycy, Wiktora Krajewskiego, Wiktorii Agaszewskiej, Marceliny Olgi Wieczorek, Michaliny Tomkielskiej i Oliwii Rachuby.
Nagrody w imieniu rganizatorów przekazały laureatom pani dyrektor Jolanta Tyl i pani wicedyrektor Eliza Pydynkowska. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Dwudziestego listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Polska, jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych, pragnie propagować tę datę, aby przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.
W obchody tego dnia włączyli się również uczniowie klas I-III. Podczas zdalnych lekcji wychowawczynie wyświetliły uczniom prezentacje, które przedstawiały treść Konwencji Praw Dziecka i omówiły je z dziećmi. Klasy trzecie dowiedziały się, co to jest UNICEF i czym się zajmuje oraz nauczyły się piosenki „Prawa dzieci”.
Młodsi uczniowie wykonali plakaty i prace plastyczne, których tematem przewodnim były poznane prawa.
Miło Nam poinformować, że w Miedzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym "Złota Polska Jesień Piękne Skarby Niesie" - wyróżnienie otrzymał Wiktor Nowakowski "Grupa Biedronki". Dyplomy otrzymali: Maciej Boras, Nikola Lis, Maja Kowalska - "Grupa 0b" oraz Antonina Misiurek, Dawid Osiecki, Pola Masiak - "Grupa Motylki".
Cieszymy się z sukcesów naszych Przedszkolaków. Życzymy dalszych sukcesów. Gratulujemy !!!!
Konwencja o Prawach Dziecka, zwana Światową Konstytucją Praw Dziecka, uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Warto podkreślić, że inicjatorką tego dokumentu była Polska. Inspiracją dla twórców projektu była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowanie dziecka: ,Nie ma dzieci – są ludzie.” "Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]." "Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź."
W związku z obchodami tego ważnego święta dzieci z oddziałów przedszkolnych w SP2 w Mławie przypomniały sobie, jakie są ich prawa, wspólnie wykonały plakaty oraz zobaczyły ciekawe filmy edukacyjne.
Dziewiętnastego listopada nasze przedszkole odwiedził Katolicki Teatr Edukacyjny, który wystawił spektakl online pt. „Alicja-online”. W ten sposób już od najmłodszych lat dzieci zapoznają się z językiem tej dziedziny sztuki. Przedstawienie bardzo spodobało się przedszkolakom. Na koniec dzieci otrzymały małe upominki, natomiast na zajęciach wykonały prace plastyczne związane z teatrem.
Przedszkolaki z grupy 0a w roku szkolnym 2020/2021 realizują program ekologiczny, w ramach którego opracowały Kodeks Młodego Ekologa. Kodeks ten będzie ich przewodnikiem, jak dbać o środowisko, aby żyć zdrowo, długo i bezpiecznie.
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Przedszkole w świecie dobrych manier” dzieci z grupy 0a obchodziły Dzień Drzewa. Zajęcia związane były z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Rozpoznawały i nazywały drzewa liściaste i iglaste oraz ich owoce.
W ramach zajęć świetlicy szkolnej , chciałabym zaproponować dzieciom Wypatrywanki.
Wypatrywanki” to zeszyt z ćwiczeniami rozwijającymi percepcję wzrokową u dzieci sześcioletnich. Percepcja wzrokowa jest ważnym elementem w rozwoju dziecka. Rozwijając ją na odpowiednim etapie życia dziecka, możemy zapobiec powstawaniu deficytów, takich jak: trudności z rozpoznawaniem i odwzorowywaniem obrazu graficznego liter, z zapamiętywaniem ich prawidłowego kształtu, błędy w rozpoznawaniu wyrazów różniących się tylko jedną literą, przestawianiu liter i sylab
w wyrazach, trudności w rozumieniu tekstu pisanego, trudności z czytaniem. Najbardziej odpowiednim okresem do rozwijania percepcji wzrokowej jest wiek między 3. a 7. rokiem życia.
Zawarte w publikacji ćwiczenia mają także na celu usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej, aby ułatwić przedszkolakom start na kolejnym poziomie edukacji, jakim jest edukacja szkolna.
Główne cele ćwiczeń:
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- usprawnianie orientacji przestrzennej,
- kształcenie spostrzegawczości,
- ćwiczenie pamięci wzrokowej,
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania wzorów literopodobnych i dostrzegania różnic między nimi.
Cele te są realizowane w następujących typach ćwiczeń, które cyklicznie po sobie następują:
- uzupełnianie brakujących części obrazka (dorysowywanie, doklejanie),
- rozpoznawanie kształtów, przedmiotów, kolorów,
- spostrzeganie figury i tła,
- podobieństwa i różnice,
- układy przedmiotów, ciągi, rytmy,
- położenie przedmiotów w przestrzeni,
- stałość postrzegania.
Ćwiczenia zawarte w „Wypatrywankach” nauczyciel i rodzic może dostosowywać do indywidualnego rozwoju dziecka, jego dojrzałości poznawczej, grafomotorycznej czy tempa pracy. Są one przeznaczone zarówno do pracy z grupą, jak i do pracy indywidualnej. Warto, żeby nauczyciele lub rodzice proponowali dzieciom ćwiczenia w formie zabawy, wzbudzając w nich ciekawość i stroniąc od przymusu czy nudnych powtórzeń.
Opracowała Reneta Śniegucka
Zabawa na czas nudy.
Pewnie za jakiś czas przyjdzie taki moment, kiedy nasza pociecha stanie przed nami i rzuci „nudzi mi się”. Jak sobie wtedy poradzić? Czym zająć pełnego energii kilkulatka? Sprawdźmy to, a Ty pamiętaj, że też możesz mieć gorszy dzień. Dla Twojego dziecka najważniejsze jest to, że jesteś obok niego.
Kuchenny świat zmysłów
Zabawa polegająca na angażowaniu zmysłów węchu oraz smaku to następna propozycja spędzenia dnia, która spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pokrójcie różne warzywa i owoce, przygotujcie szalik do przewiązania oczu oraz dwa widelce. Jedna z osób zasłania oczy, a druga karmi ją przygotowanymi wcześniej produktami. Osoba z zakrytymi oczami ma za zadanie rozpoznać po smaku oraz zapachu, jaki produkt ma w buzi. Zabawa ta jest też dobrą propozycją w przekonaniu dzieci do spróbowania niektórych warzyw, przy okazji ćwicząc uważność i koncentrację. Gwarantuje także dużo radości.
Świetlica szkolna ogłoszenie konkursowe.
W ramach zajęć na świetlicy uczniowie mogą jeszcze przystąpić do konkursów plastycznych do 20-11-2020.
W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” uczniowie klas trzecich wzięli udział w projekcie „Bawimy się w teatr - inscenizacja wybranej baśni”. Przy pracy nad projektem korzystano ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Dzieci z klasy 3a zamieniły szkolny hol w stragan warzywny z utworu Jana Brzechwy „Na straganie”. Natomiast uczniowie klasy 3b poruszyli temat dotyczący edukacji ekologicznej i wystawili „Zamiatanie na polanie” Doroty Gellner.
Dzieci pod kierunkiem nauczycieli zadbały też o piękną dekorację oraz rekwizyty. Poznane utwory literackie posłużyły do ciekawych rozmów na temat zasad zdrowego odżywiania i właściwego zachowania się w lesie.
https://www.youtube.com/watch?v=IGxQx6DH0To&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=spe6hGdPwJM&feature=youtu.be
Jedenasty listopada to ważna data dla każdego Polaka, o czym wiedzą dzieci z klasy III a i III b. Tego dnia, co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające fakt historyczny, kiedy to Polska po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Trzecioklasiści z naszej szkoły, poprzez realizację tematów poświęconych temu ważnemu wydarzeniu, mieli okazję kształtować postawę patriotyczną i pamięć o bohaterach z tamtych lat.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji historii, poprowadzonej przez zaproszonego gościa, pana Adama Sztolsztejnera. Podczas zajęć zdalnych wykonali prace plastyczne poświęcone tej tematyce, wspólnie z wychowawczyniami wzięli udział w akcji MEN – „Szkoła do hymnu”.
Tuż przed uroczystością odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas pierwszych i drugich mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjno – plastycznych. Wychowawczynie przypomniały dzieciom, jak ważny dla Polaków jest dzień 11 listopada. Były rozmowy o Polsce, o symbolach narodowych. Dzieci zaśpiewały wszystkie zwrotki hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”. Klasy drugie poznały historię powstania hymnu .
Na koniec wszystkie klasy przygotowały piękne prace plastyczne. Dzieci wykonywały różnymi technikami kotyliony, flagi, mapę Polski.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl