„ Kiedy pomagamy innym,
pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
zatacza koło i wraca do nas.”
Flora Edwars
Czas Bożego Narodzenia to okres szczególny, obfitujący w piękne gesty, życzliwość i pamięć o innych. W związku z tym w roku szkolnym 2020/2021 Wolontariat Szkolny włączył się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - „Razem na Święta”. Celem przedsięwzięcia jest pomoc innym, jak również budowanie wspólnot, umacnianie więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.
W ramach akcji „Razem na Święta” młodsi wolontariusze z klas IIIa, IIIb i starsi z klas VI-VII podjęli następujące działania związane z celami przedsięwzięcia, skierowane do emerytowanych nauczycieli i najmłodszych uczniów naszej szkoły:
Opiekunowie Wolontariatu bardzo dziękują zaangażowanym wolontariuszom za wkład w akcję, bezinteresowne poświęcenie swojego czasu, pomysłów i serca.
Miejmy nadzieję, że dobro, którym się dzielimy, kiedyś do nas wróci.
13 grudnia Biedroneczki obchodziły Dzień Guzika. Tego dnia dzieci poznały nowy zawód, jakim jest krawiec. Nie zabrakło również zabaw z guzikami. Biedroneczki ćwiczyły umiejętności matematyczne za pomocą guziczków oraz utrwalały kolory. Na koniec wykleiły guziki kolorowym papierem. Biedroneczki, jak zawsze, bawiły się świetnie, a zadania wykonały z wielką staranności.
W poniedziałek 14-12-2020 w naszym przedszkolu zapachniało piernikami. Tego dnia dzieci z grupy Motylki z wielkim zaangażowaniem zdobiły piernikowe ciasteczka. Powstały prześliczne, małe, artystyczne cudeńka.
Na podstawie kartek z narysowanymi kolorowymi kubeczkami Pszczółki stworzyły przestrzenny projekt z kolorowych kubeczków. Przedszkolaki lubią naukę przez zabawę i chętnie wykonują zadania z zakresu kodowania.
Biedroneczki pierwszy raz uczestniczyły w sportowych zajęciach w sali gimnastycznej. Uczyły się stać w szeregu i wykonały rozgrzewkę. Nie zabrakło również konkurencji sportowej. Na koniec dzieci bawiły się piłkami. Tak wszystkim spodobały się zajęcia, że za tydzień z pewnością je powtórzymy.
Co to jest szczęście ? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klas szóstych, wyszukując informacje i przygotowując prace w ramach projektu ”Czytam i się tego nie wstydzę czyli sposób na trudne lektury”. Sentencje do przepięknych prac dzieci znalazły w zbiorach biblioteki szkolnej. Uczniowie wykazali się wyobraźnią i kreatywnością, o czym świadczą nie tylko ilustracje, ale również ciekawe opisy. Okazało się, że każdy inaczej definiują pojęcie szczęścia.
Projekt realizowany w ramach ”Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Priorytet 3.
Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Świąteczna kartka od Burmistrza”. Spośród autorów 174 nadesłanych prac, jurorzy wyłonili ośmioro laureatów nagród głównych oraz przyznali dodatkowo osiem wyróżnień. Wszystkim uczestnikom artystycznych zmagań dziękujemy za udział, a laureatom – gratulujemy!
Komisja konkursowa w składzie Maria Świtoń (Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Prusa w Mławie), Joanna Rodowicz (plastyk, Instruktor Miejskiego Domu Kultury w Mławie), Edyta Suszek (Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mławie) oraz Magdalena Grzywacz (Sekretarz Komisji) nagrodziła także uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie.
Nagrody główne:
Wyróżnienia:
Siódmego grudnia 2020 r. nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Z tej okazji przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a także tańczyły ze św. Mikołajem. Dzieci z ogromną radością zaprosiły gościa za rok, obiecując, że przez ten czas będą grzeczne. Na koniec przedszkolaki wykonały śliczne czapeczki mikołajkowe, ozdobiły pierniczki i pokolorowały św. Mikołaja.
BIEDRONKI
PSZCZÓŁKI
MOTYLKI
GRUPA 0B
GRUPA 0A
Ubieranie choinki to jedna z najszczęśliwszych chwil w życiu dziecka. To czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia oraz św. Mikołaja. Radość z możliwości przystrojenia drzewka wymalowana jest na buziach naszych przedszkolaków.
BIEDRONKI
PSZCZÓŁKI
MOTYLKI
GRUPA 0B
GRUPA 0A
Uczniowie klasy 2c na pewno wierzą, że św. Mikołaj istnieje. Ponadto przez cały rok byli grzeczni, posłuszni, zdyscyplinowani i pilnie się uczyli, dlatego Mikołaj o nich nie zapomniał i wysłał list skierowany bezpośrednio do uczniów klasy 2c. Napisał, że jest z nich dumny, bo dzielnie pracowali i wierzy, że dalej będą się pilnie uczyć, odrabiać prace domowe, pomagać innym.
Jeśli nadal ktoś nie wierzy w św. Mikołaja, to niech przeczyta poniższy list. Uważajcie, bo Mikołaj ma bogatą wiedzę o każdym z nas, wie, kto był grzeczny a niebawem będzie rozdawał prezenty.
Barbórka - Dzień Górnika - w Polsce 4 grudnia obchodzone jest tradycyjne święto górnicze. Św. Barbara jest patronką górników. Te i inne ciekawostki usłyszały dzieci podczas zajęć dotyczących święta Barbórki.
Na lekcji uczniowie klas III poznali symbolikę czapki górnika. Dzieci samodzielnie i z pełnym zaangażowaniem wykonały taką czapkę. Było ciekawie i twórczo. Z satysfakcją prezentujemy prace uczniów klasy IIIa i IIIb.
W piątek, 4 grudnia, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Barbórkę - święto wszystkich górników. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat tak trudnego zawodu. Obejrzeliśmy film edukacyjny o pracy w kopalni i zrobiliśmy czapki górnika.
BIEDRONKI
PSZCZÓŁKI
MOTYLKI
GRUPA 0B
GRUPA 0A
Uczniowie klas szóstych na zdalnych zajęciach z techniki wykonali prace. Tak Cię widzę Święty Mikołaju.
Drugiego grudnia przedszkolaki z grupy 0 B bawiły się w kodowanie. Głównym celem zajęć było tworzenie poleceń i sekwencji obrazkowych. Takie zabawy uczą abstrakcyjnego myślenia. Ma to w przyszłości pomóc dzieciom w rozwiązywaniu problemów w nauce.
30 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których przedszkolaki mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Każdą z grup odwiedziła także Czarownica, która poczęstowała dzieci ze swego kotła słodkościami. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, przelewania wosku, zaczarowanej szkatułki.
Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec imprezy przedszkolaki zjadły słodki poczęstunek. Najstarsze dzieci z grup 0a i 0b wykonały pracę andrzejkową z kodowania ,a młodsze grupy przedszkolne różne prace plastyczne. Zabawa była przednia.
BIEDRONKI
PSZCZÓŁKI
MOTYLKI
GRUPA 0B
GRUPA 0A
Uczniowie klasy 2a, 2b, 2c pod okiem swoich wychowawczyń w październiku 2020 roku przystąpili do udziału w projekcie ,,Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe, smartfony bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2020 roku wychowawczynie klas drugich wprowadziły do swoich klas projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.
Projekt składa się z trzech MODUŁÓW. W każdym z modułów zespół klasowy wybiera jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania.
I MODUŁ powoli dobiega końca i pragniemy przedstawić efekty naszej dotychczasowej pracy.
Zrealizowaliśmy wspólnie następujące zadania:
Klasy drugie wraz ze swoimi wychowawczyniami omówili bardzo dokładnie następujące lektury : ,,Kapelusz pani wrony" D. Parlak oraz ,,Drzewo do samego nieba" M. Terlikowska
Po zrealizowaniu I modułu wychowawczynie umieściły na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu i kilka zdjęć, dzięki czemu otrzymaliśmy od autora projektu POTWIERDZENIE realizacji tego modułu.
Uczniowie z przyjemnością wykonywali wszystkie zadania.
Rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego ,,Życie bez dopalaczy dużo więcej dla mnie znaczy’’. Organizatorem Profilaktycznego konkursu plastycznego , był Miejski Dom Kultury w Mławie.
Celem konkursu była promocja zdrowego stylu życia od narkotyków i dopalaczy, a także zachęcenie dzieci i młodzieży do własnych przemyśleń i reagowanie na zjawiska patologiczne, które niszczą młodych ludzi. Wśród laureatów konkursu wytypowano uczennice naszej szkoły.
Julię Zalewską uczennicę klasy VIIa i Aleksandrę Pawłowską uczennicę klasy VI b.
Komisja przyznała 12 równorzędnych nagród , wyróżnione prace ukażą się w kalendarzu profilaktycznym. Wręczenie nagród odbędzie się w grudniu.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl