W ramach Innowacji Pedagogicznej „Games in teaching and learning English. Wykorzystanie gier w nauce języka angielskiego” przeprowadzanej pod kierunkiem pani Joanny Rudzińskiej-Warzechy, uczniowie klas 3b i 3d gimnazjum przypomnieli sobie informacje dotyczące ważnego w kulturze anglosaskiej święta, jakim jest All Hallows’ Eve popularnie zwane Halloween, którego początki sięgają czasów celtyckich (kiedy dzień ten nazywano Samhain). Kapłani celtyccy- druidzi palili wówczas ogniska, aby odpędzić złe duchy, a przyciągnąć te dobre, podobnie jak było to czynione w kulturze słowiańskiej (dzień w którym wspominano tych, którzy odeszli nazywany był Dziadami), czy w kulturze prekolumbijskiej (hucznie obchodzony po dziś dzień na terenie Meksyku Dia de los Muertos).
Z kolei 5 listopada przypomnieliśmy sobie historię innego anglosaskiego święta, a mianowicie Bonfire Night (Guy Fawkes Night), które jest corocznie obchodzone na pamiątkę wykrycia tzw. spisku prochowego (Gunpowder Plot) z 1605 roku, w którym to miał odbyć się zamach na życie króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta.
Uczniowie przygotowali gry, dzięki którym poszerzali swą wiedzę z zakresu kultury, słownictwa, jak również gramatyki. Opowiadali historie wykorzystując do tego metodę storytellingu, będącą jedną z najstarszych form komunikacji, a wykorzystywaną obecnie jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi służących do tworzenia opowieści, budowania relacji (szeroko wykorzystywaną zarówno w nauczaniu języków obcych, jak i w projektach biznesowych).
Poniżej zostały zamieszczone linki do stron, wykorzystanych podczas zajeć:
· https://www.telegraph.co.uk/news/2018/10/31/halloween-2018-trick-or-treating-really-celtic-tradition/
· https://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween
· https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_(zwyczaj)
· http://iberoameryka.com/kultura/spoleczenstwo/feliz-dia-de-los-muertos/
· https://www.youtube.com/watch?v=_sSawpU81cI
· https://www.teachingenglish.org.uk/article/story-telling-language-teachers-oldest-technique
· https://www.mjakmama24.pl/dziecko/edukacja/storytelling-dlaczego-warto-korzystac-z-tej-metody-nauki-jezyka-obcego,563_8097.html
· https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-storytelling-6-typow-ciekawych-opowiesci
· https://learnenglishteens.britishcouncil.org/uk-now/read-uk/bonfire-night
· https://www.britannica.com/event/Gunpowder-Plot
Listopad w naszej szkole rozpoczął się pod znakiem Temidy, czyli spotkaniem klas gimnazjalnych 3c i 3d z prezesem Sądu Rejonowego w Mławie p. Tomaszem Myncem oraz obserwowaniem przebiegu rozpraw sądowych. Klasy 3b i 3e 6 listopada wzięły udział w obserwacji dwóch rozpraw dotyczących kradzieży. Na podstawie pierwszej uczniowie dowiedzieli się, co należy uznać za okoliczności obciążające oskarżonego oraz co oznacza popełnienie przestępstwa w warunkach recydywy. Przebieg kolejnej rozprawy uświadomił im rolę zeznań świadków oraz postawy samych oskarżonych dla wydania przez sąd wyroku adekwatnego do popełnionego czynu.
Rozprawy zaciekawiły gimnazjalistów, dla większości było to nowe doświadczenie, pierwszy kontakt z sądem. Przeżyli praktyczną lekcję wiedzy o społeczeństwie.
Ostatniego dnia października uczniowie klas pierwszych wybrali się na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze i uczcić chwilą ciszy tych, którzy odeszli. Pierwszaki odwiedziły miejsca pamięci narodowej, zapaliły znicze na grobach żołnierzy poległych w obronie ojczyzny oraz na grobie Zuzanny Morawskiej. Wyjście na cmentarz miało na celu uświadomienie dzieciom, jak ważna jest pamięć o zmarłych. Uczniowie, wiedzieli, jak należy zachować się na cmentarzu, przemierzali alejki tego miejsca w ciszy, zadumie, okazując szacunek zmarłym.
Osiemnastego października uczniowie klasy I b postanowili wyruszyć na wycieczkę do parku, w celu obserwowania zjawisk przyrodniczych zachodzących jesienią. Dzień był słoneczny, a drzewa zachwycały kolorami. Dzieci zbierały kasztany, żołędzie, kolorowe liście, przyglądały się zmianom, jakie zaszły w przyrodzie, poszukiwały oznak jesieni.
Do klasy wróciły z jesiennymi darami, którymi ozdobiły kącik przyrodniczy.
Ostatnia środa października przebiega w naszym przedszkolu pod hasłem „Halloween na wesoło”. Dzieci przyszły przebrane za duszki, czarownice, sympatyczne wampiry lub ukryły twarz za maskami. Atrakcją dnia był impreza przedszkolna, podczas której przedszkolacy uczestniczyli w licznych konkursach, zabawach i tańcach.
Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem.
Prawo i jego funkcje – to przewodni motyw edukacji prawnej młodzieży oddziałów gimnazjalnych SP2 w Mławie. 29 października zainaugurowany został cykl spotkań z prezesem Sądu Rejonowego p. Tomaszem Myncem. Uczniowie klas 3a i 3b dowiedzieli się, co oznacza porządkowa funkcja prawa. W odpowiedzi na pytania uczniów sędzia wyjaśnił na przykładach, jak działa funkcja represyjna a jak wychowawcza, jak realizowane są w życiu codziennym, w tym również w warunkach szkolnych. „Pamiętajcie, że zawsze osądzany jest czyn a nie osoba” – podkreślił sędzia.
Czekamy na następne spotkanie już 5 listopada.
W piątek 19 października 2018r. uczniowie klas 4a i 4b ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie wybrali się z wychowawcami na spacer do miejskiego parku. Najważniejszym celem było zapoznanie młodszych uczniów z historią naszego kraju i Mławy na przestrzeni ostatnich 100 lat.
Nauczyciele przedstawili historię parku i obiektów, jakie się w nim znajdują. Wspólnie z uczniami oddali hołd Marszałowi Józefowi Piłsudskiemu, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia pod Dębem Niepodległości., potem przeszliśmy pod fontannę z legendarną Muławą.
Poznaliśmy historię Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Prusa i Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.
Wszystkim uczestnikom spotkania bardzo podobała się wycieczka. Uczniowie żałowali, ze spacer minął tak szybko i trzeba było wracać do szkoły.
W dniach 16 i 17 października uczniowie czterech klasy gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie przyglądali się rozprawom w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Mławie. Sprawy dotyczyły m.in. kradzieży w sklepie, kolizji drogowej, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Po każdej z nich sędzia udzielał dodatkowych wyjaśnień, tłumaczył zawiłości systemu prawnego oraz odpowiadał na pytania uczniów.
Wizyta okazała się bardzo interesująca dla młodzieży, która już dopytuje, kiedy znowu będą mogli poczuć atmosferę sali sądowej. Część tak planuje swoją przyszłość, aby zasiąść na niej jako prokurator lub sędzia.
W najbliższym czasie natomiast z niecierpliwością nasi uczniowie czekają na wizytę Prezesa Sądu Rejonowego w Mławie – Tomasza Mynca w naszej szkole.
Zdrowe śniadanie to podstawa do rozpoczęcia nowego dnia. Wiedzą o tym uczniowie klas pierwszych, dlatego wtorkowy ranek postanowili rozpocząć od samodzielnie przygotowanych zdrowych kanapek. Dzieci w tym dniu przyniosły różne produkty np. ciemne pieczywo, chudą wędlinę, jaja, ser, sałatę, pomidory, paprykę, ogórki, kiełki. Zanim przystąpiły do pracy, pamiętały o umyciu rąk. Przygotowane samodzielnie śniadanie smakowało wyśmienicie. Uczniowie zajadając kanapki ze smakiem, planowali przygotowanie w szkole kolejnych zdrowych posiłków.
Piątek, 12 października, był dla uczniów klasy Ia wyjątkowym dniem. Dzieci wraz z opiekunkami: Lidią Gromadzką i Beatą Wójciak, udały się do parku miejskiego, gdzie wzięły udział w uroczystym otwarciu placu zabaw.
Po wystąpieniu pana burmistrza Sławomira Kowalewskiego, najmłodsi uczestnicy spotkania dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, tym samym otworzyli największy z dotychczasowych placów zabaw w Mławie. Niezwykłym momentem, było również wypuszczenie w niebo kolorowych balonów, które otrzymały wszystkie dzieci.
Jednak uczniowie z niecierpliwością czekali na chwilę, kiedy będą mogli przetestować nowe zabawki. Śmiechom i radości nie było końca. Pierwszoklasiści jednogłośnie stwierdzili, że nowy plac zabaw jest super.
Dwunastego października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W hali sportowej zgromadziła się społeczność szkolna. Dyrektor Romana Olszewska podziękowała za codzienna pracę nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.
Nadmieniła, że to w szkole uczymy, jak żyć z ludźmi i dla ludzi. To nauczyciel wyposażają dzieci i młodzież w drogowskazy, a wyrazem podziękowań za ich pracę są nagrody dyrektora przyznane następującym pedagogom: Elizie Pydynkowskiej, Magdalenie Godlewskiej, Edycie Kowalkowskiej, Marioli Męczyńskiej, Jarosławowi Genne oraz Joannie Polakowskiej.
Następnie obejrzeliśmy spektakl teatralny, ukazujący życie szkolne w krzywym zwierciadle. Uczniowie z klasy Va i VB okazali się bacznymi obserwatorami życia szkolnego, a chór składający z czwartoklasistów wykazał się talentem muzycznym.
Dwudziestego piątego września w Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie przeprowadzony został XII konkurs z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Zgłosiły się cztery grupy czteroosobowe oraz osoby rezerwowe z klas IVa, IV b, V a i VB. Pani Marzena Dęby oraz Pani Anna Paszko z pomocą uczennic z IIIc gimnazjum przeprowadziły konkurs z wykorzystaniem Kart Grabowskiego.
Uczniowie musieli indywidualnie rozłożyć odpowiednie karty z iloczynami liczb przy ich wyniku. Za wynik klasy uznawano najdłuższy indywidualny czas ucznia z danej klasy z doliczonym czasem za każdą źle położoną kartę. Z czterech las przystępujących do konkursu wygrała klasa Va, a najlepszy czas indywidualnych uzyskali Julia Bartkowska z klasy IV b i Maciej Szczeciński z klasy Va. Wyżej wymienione osoby i klasa zostały nagrodzone dyplomami i ocenami. Gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach.
Dwa dni później uczniowie klasy trzecich gimnazjum ze swoim nauczycielem od matematyki egzaminowali w czasie przerw uczniów i nauczycieli szkoły, a później wybrali się do miejskiego parku, aby sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia u mieszkańców Mławy. Uczniowie wytrwale nakłaniali przechodniów, aby odpowiadali na wylosowane zestawy zadań z tabliczką mnożenia. Mieszkańcy naszego miasta brali chętnie udział w danym badaniu, co skutkowało bardzo dobrymi wynikami i otrzymaniem przez nich certyfikatów z tabliczki mnożenia. Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu.
W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej w klasach piątych "Czytam i się tego nie wstydzę" na lekcji języka polskiego, uczniowie wcielili się na kilka minut w rolę niewidomej dziewczynki z "Katarynki". Zadanie okazało się dość trudne, ponieważ dodatkowo uczniowie musieli nakarmić kolegę/koleżankę deserem. Rozmowa o zmysłach i ich wartości nabrała zupełnie innego sensu. Uczniowie byli zaintrygowani, ale większości towarzyszyła niepewność, brak poczucia codziennego komfortu przy wykonywaniu banalnej czynności. Stopień trudności wzrósł wraz z brakiem jednego ze zmysłów. Eksperyment otworzył uczniom oczy dosłownie i w przenośni, sprowokował do szczerej dyskusji, nie tylko nad postacią noweli.
Nasze przedszkolaki po raz kolejny udowodniły, że ich wyobraźnia nie ma granic. Tym razem ich inspiracją okazała się jesień i jej bogactwo. Ze zwykłych skarbów tej pory roku zostały stworzone małe działa sztuki. Kasztany posłużyły za domek dla ślimaków, a szary kartofel okazał się fantastycznym materiałem na stworzenie uśmiechniętych jeży. Co ważniejsze, przy tworzeniu tych "cudów" było kupę zabawy. Nasze przedszkolaki po raz kolejny udowodniły, że ich wyobraźnia nie ma granic.
Dwudziestego siódmego września 2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 uczniowie klas piątych zorganizowali wieczorek powitalny dla uczniów klas czwartych;) . Było radośnie, rekreacyjnie z elementami rywalizacji intelektualnej, sportowej i artystycznej. Organizatorzy zapewnili młodszym kolegom chwile tajemniczości (ukryte smaki), rozrywki (wspólne tańce) i słodkie niespodzianki (piękna piniata Lama). Uczniowie klas czwartych zostali z radością przyjęci do naszej Kopernikowskiej Braci szkolnej. Przed nami jeszcze wiele wspólnych zabaw i tematycznych imprez). Oczywiści już nie możemy ich się doczekać.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki 2001 roku. Dzień ten jest dobrą okazją, by uświadomić uczniom starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
3. i 5. października 2018 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika
w Mławie odbyły się zajęcia dla grup przedszkolnych, klas pierwszych i klasy drugiej, które poprowadziła pani Bogumiła Pawłowska, nauczyciel-bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Mławie. Spotkanie dzieci rozpoczęły od wysłuchania bajki. Następnie poznały książki wydane w formacie 3D jak również takie, które zawierały nagrane odgłosy różnych zwierząt. Na zakończenie zajęć maluchy układały w grupach puzzle o tematyce najpopularniejszych bajek.
Obecnie książka ma dużą konkurencję, trudno nakłonić dzieci do czytania. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki czytelnicze, bo o tym, ile korzyści niesie ze sobą czytanie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
„Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić”
Drugiego października w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Na uroczystość zaproszeni zostali: burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, dyrektor Romana Olszewska, wicedyrektor Eliza Pydynkowska oraz wiceprzewodniczącą Rady Rodziców Grażyna Kujawska.
Podczas akademii uczniowie klas pierwszych zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej, którego dokonała pani dyrektor.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe książeczki i dyplomy, a od uczniów klasy drugiej – medale.
Po uroczystości w sali gimnastycznej uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami i rodzicami udali się do swoich sal, w których czekał na nich słodki poczęstunek.
Wszystkim uczniom klas pierwszych oraz ich wychowawczyniom – Lidii Gromadzkiej i Agnieszce Śmiegel, życzymy wielu sukcesów oraz samych radości w murach naszej szkoły.
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
W ramach obchodów EDJ propagowana jest różnorodność Europy oraz uczenie się języków obcych. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:
- ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
- promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
- propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej. [i]
W naszej szkole ten wyjątkowy dzień świętowaliśmy już 24 września. Nauczycielki języka angielskiego Małgorzata Wiśniewska- Załęska i Joanna Rudzińska-Warzecha przygotowały konkurs, w którym uczniowie klas czwartych i piątych odpowiadali na pytania dotyczące zarówno znajomości języków europejskich, jak również kultury, sztuki, nauki, życia codziennego w różnych krajach. Uczennice klasy IIIb gimnazjum śpiewały utwory w języku hiszpańskim, a przedstawiciele klas uczestniczących w wydarzeniu częstowali przygotowanymi przez siebie przekąskami charakterystycznymi dla krajów takich jak: Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Romana Olszewska wręczyła drużynom z poszczególnych klas dyplomy. Dzięki współpracy z Wydawnictwem Macmillan oraz Departamentem Współpracy Międzynarodowej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie uczniowie otrzymali pamiątkowe nagrody.
Organizatorzy pragną podziękować Dyrekcji, wychowawcom oraz uczniom za zaangażowanie i udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Trzeciego września 2018 r o godzinie 900 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Po przywitaniu zaproszonych gości nastąpiło uroczyste wprowadzenie klas 1 wraz z wychowawcami p L. Gromadzką i nauczycielem wspomagającym p Beatą Wójciak oraz z p Agnieszką Śmiegel. Następne został wprowadzony sztandar szkoły i wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Po hymnie głos zabrała p dyrektor Romana Olszewska która przedstawiła organizację szkoły na najbliższy rok szkolny. W naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019 w 16 oddziałach rozpocznie naukę 360 uczniów. Szczególnie w tej grupie witamy najmłodsze oddziały – klasy 1 które liczą w sumie 48 uczniów.
Pracownicy administracji i obsługi dołożą wszelkich starań aby organizacja edukacji odbywała się bez zakłóceń. Następnie głos zabrał obecny na uroczystości p Burmistrz Sławomir Kowalewski który życzył wszystkim dzieciom samych piątek i szóstek zaś nauczycielom samych sukcesów i zadowolenia z pracy zawodowej. Po uroczystym wyprowadzeniu sztandaru szkoły nastąpiła krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy 3 c pod kierunkiem p Katarzyny Józefskiej. Na tym zakończono uroczystość. Która rozpoczęła nowy rok szkolny.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl