W środę 21 lutego na obiekcie Mławskiej Hali Sportowej odbyły się mistrzostwa powiatu mławskiego w piłkę ręczną dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły trzy zespoły: Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 2
Mecze rozegrane zostały systemem „każdy z każdym”. Najsłabszą drużyną okazały się dziewczęta z „siódemki”, które przegrały oba spotkania. O wyjazd na mistrzostwa rejonu do Sochocina nasz zespół rywalizował z SP3. Mecz był bardzo wyrównany. Musiał się jednak zakończyć zwycięstwem jednej z drużyn. Remis w regulaminowym czasie sprawił, że doszło do konkursu rzutów karnych. Konkurentki okazały się lepsze w tym elemencie piłkarskiego wyszkolenia. Triumfowały różnicą jednej bramki. Podczas turnieju najwięcej bramek rzuciły Julia Grzybowska i Natalia Golian
Reprezentacja SP nr 2 Mława: Natalia Golian, Julia Grzybowska, Patrycja Połomka, Eliza Chmielewska, Gabriela Jabłonowska, Aleksandra Pakuszewska, Martyna Węgrzyn, Izabela Zadrożna, Norhan AL.-Azawi, Wiktoria Bogusławska, Dominika Sajda. Opiekun : Katarzyna Próchniak.
Zamiast kupować w sklepie, w naszej placówce samemu można wykonać coś przydatnego i praktycznego np. na zajęciach technicznych. Umiejętności kształtowane podczas tych zajęć mają różny charakter. Praca przy wykonywaniu konkretnego zadania wyzwala określone postępowanie i zachowania, które odpowiednio ukierunkowane kształtują osobowość ucznia, jego zaangażowanie, kreatywność oraz twórcze myślenie. Ponadto stwarza wiele radości i daje satysfakcję z poprawnie wykonanego zadania.
Klasa II c spróbowała swoich sił i wykonała kalendarze na obecny rok. Każdy z uczniów może postawić sobie na swoim biurku taki własnoręcznie wykonany kalendarz, albo komuś go podarować.
W sobotę 17 lutego drzwi Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie zostały szeroko otwarte dla wszystkich, którzy chcieli zapoznać się z ofertą placówki. Tego dnia licznie przybyli do nas przyszli uczniowie wraz ze swoimi rodzicami ciekawi, jak funkcjonuje nasza szkoła, która od września po reformie oświaty zmieniła się w szkołę podstawową.
Impreza odbywała się w hali sportowej, ale goście mogli obejrzeć całą szkołę. Szczególnie zachęcano do zwiedzenia w całości wyremontowanego i przystosowanego do potrzeb dzieci parteru, na którym znajdują się nasi najmłodsi uczniowie.
Uroczystość otworzyła pani dyrektor Romana Olszewska. Krótko opowiedziała o szkole i o zmianach, które nastąpiły od września. Podkreśliła, ze naszym ogromnym atutem są świetnie wyposażone sale dydaktyczne i szeroka oferta zajęć dodatkowych. Nasi uczniowie uzyskują wysokie wyniki w nauce, ale posiadają też liczne zainteresowania, które mogą rozwijać w naszej szkole. Pani dyrektor zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy.
W sali gimnastycznej przygotowane zostały przez nauczycieli i uczniów różne stoiska tematyczne. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie.
Na stoisku dla maluchów panie prowadziły różne gry i zabawy. Można było pomalować twarz lub pokolorować swoją ulubioną postać z bajki. Stoisko językowe przygotowało ciekawe konkursy i loterię fantową. Na stoisku chemicznym i biologicznym odbywały się doświadczenia oraz różne pokazy. Dużą popularnością cieszyło się także stoisko matematyczne. A jeśli dzieci miały ochotę na chwilę wyciszenia i odpoczynku, to mogły na wygodnych pufach posłuchać bajek oprawionych przepięknymi ilustracjami, które znajdowały się w teatrzyku „kamishibai”.
Również na scenie podczas całego spotkania działo się mnóstwo ciekawych rzeczy. Młodzież zaprezentowała taniec towarzyski. Swoje zdolności taneczne pokazały dziewczynki z klas czwartych. Bez trudu swoimi występami porwały wszystkich do tańca. Nie zabrakło występu naszych szkolnych wokalistów. Maluchom bardzo podobało się przedstawienie przygotowane przez gimnazjalistów pod tytułem „Zamieszanie w krainie bajek”. Panie z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej przygotowały kilka zabaw ruchowych dla najmłodszych, w których chętnie brali udział również nasi gimnazjaliści. Dużym zainteresowaniem cieszyły się scenki dotyczące pierwszej pomocy. Chętne osoby mogły wziąć udział w wielobojach sprawnościowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Natomiast jeśli komuś spadał poziom cukru w organizmie, mógł go szybko uzupełnić w naszej kawiarence, która oferowała tego dnia pyszne przekąski.
Goście mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z niezwykłymi postaciami, które odwiedziły nas tego dnia - Minionkiem i Myszką
To był wyjątkowy i radosny dzień, który pokazał, jak doskonale w murach naszej szkoły czują się młodsze, ale również i starsze dzieci. Mamy nadzieję, że z kandydatami na uczniów „dwójki” spotkamy się ponownie już we wrześniu.
W piątek 16 lutego 2018r. odbyło się spotkanie uczniów klasy 2 b oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie z przedstawicielem Sądu Rejonowego w Mławie panią Ewą Skowyrską
Nasz gość omówił kwestie związane z wagarami, negatywnym zachowaniem młodych ludzi, mówiła o przemocy, uzależnieniach, zagrożeniach płynących z Internetu. Szczególną uwagę zwróciła na konsekwencje, jakie mogą z tego wynikać!. Ostrzegała przed wejściem w konflikt z prawem. Pani Ewa dzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym, uczniowie byli zaciekawieni informacjami, które przekazała.
Niezwykle ciekawe i edukujące spotkanie zakończyło mnóstwem pytań, które zadawali uczniowie . To była bardzo ciekawa i interesująca lekcja.
09 lutego w naszej szkole odbyły się pokazy naukowe „Fizyka dla Smyka”. Wzięli w nich udział uczniowie oddziałów zerowych, klasy pierwszej i czwartych. Pokazy poprowadził Pan z Akademii Nauk w Olsztynie.
Takie zajęcia mają na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Uczniowie z zaangażowaniem i zaciekawieniem uczestniczyli w pokazie. Każda grupa uczniów przez 45 minut poznawała różne tajemnice, korzystając z unikalnych zestawów edukacyjnych. Podczas pokazu pt. „Światło i kolor” nasze „smyki” poznawały m.in. rozszczepienie światła, tęczę, peryskop, światło stroboskopowe, laser, iluzje optyczne, podczerwień i ultrafiolet.
Pod przewodnictwem prowadzącego uczniowie wykonali kilkanaście ciekawych eksperymentów fizycznych. Młodzi uczestnicy bawili się znakomicie.
,,Babcia jest trochę rodzicem,
trochę nauczycielem
i trochę najlepszym przyjacielem”.
(autor nieznany)
6 lutego 2018 roku przedszkolaki z grup 0a i 0b naszej szkoły gościli w salach swoje Babcie i Dziadków. W krótkim wystąpieniu artystycznym, złożonym z wierszy i piosenek, podziękowały im za serce, uśmiech oraz trud włożony w ich wychowanie. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy.
W ramach projektu innowacyjnego realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2: „Czytam i się tego nie wstydzę - sposób na trudne lektury”, klasy IVa i IVb pod opieką pań: Olgi Meredyk, Mirosławy Kramkowskiej i Nataszy Dmuchowskiej udały się do Miejskiego Domu Kultury. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z ofertą MDK-u, jak również pokazanie kina Kosmos „od kulis”.
Na wycieczkę zabrał nas p. Leszek Masacz - referent do spraw administracyjnych i kinooperator. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia kina Kosmos. Jest to najstarsza część MDK-u. Pan Masacz opowiedział nam kilka ciekawostek o kinie i jego historii. Mogliśmy wejść na scenę, obejrzeć z bliska ekran, jak również zobaczyć, co znajduje się za nim. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak wizyta w kinooperatornii, czyli miejsca z którego wyświetlane są filmy na duży ekran. Dla większości czwartoklasistów było to niezwykłe doświadczenie.
Następnie udaliśmy się do piwnicy, w której mieści się sala prób zespołu muzycznego. Dzięki uprzejmości p. Masacza swoje zdolności gry na perkusji mogła zaprezentować Kasia Paszkowska, która uczy się gry na tym instrumencie. Obejrzeliśmy sale, w których odbywają się różne zajęcia: teatralne, wokalno-muzyczne, plastyczne. W sali tanecznej dziewczęta zaprezentowały wymyśloną przez siebie choreografię.
Na zakończenie naszego spotkania, p. Masacz zachęcił młodzież do brania udziału w różnych zajęciach oferowanych przez Miejski Dom Kultury, a nie jest ich mało. Każdy może znaleźć tu coś ciekawego dla siebie.
W styczniu w Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie odbył się cykl spotkań „Cała Szkoła czyta dzieciom”. Najpierw dzieci z grupy 0 a gościły policjanta Wiesława Nowakowskiego , który jest dzielnicowym w naszym mieście. Przeczytał najmłodszym krótkie opowiadanie na temat bezpieczeństwa oraz udzielił im kilku wskazówek jak zachować się spotykając nieznajomego. Wszyscy słuchali z ogromną ciekawością . Na koniec spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę o niedźwiadku.
Potem przyszedł czas na odwiedziny rzecznika prasowego Urzędu Miasta Mława Pani Magdaleny Grzywacz. Opowiedziała dzieciom o swoim interesującym zawodzie oraz przeczytała najmłodszym opowiadanie. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością wysłuchały tej historii. W nagrodę pani rzecznik podarowała dzieciom wielką księgę bajek. Młodzi uczniowie mogli również zadawać pytania naszemu gościowi, na które Pani Magdalena chętnie udzielała odpowiedzi. Życzymy sobie więcej takich wizyt.
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.”
Kornel Makuszyński
Drugiego lutego w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników klasy Ia. Nasze zaproszenie przyjęły panie dyrektor: Romana Olszewska i Eliza Pydynkowska oraz wychowawczyni klasy pani Joanna Polakowska. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenia, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy IVa i IVb należące do Klubu Przyjaciół Biblioteki. Dziewczynki zabrały gości do zaczarowanego świata bajek. Mogliśmy spotkać się z Królową Książką, która była bardzo smutna, bo dzieci jej nie szanowały, ale podczas spotkania z pierwszakami poprosiła je, aby zawsze dbali o książki. Uczniowie wykazali się również doskonałą wiedzą związaną z książką, biblioteką i postaciami z bajek. Po egzaminie, który wszyscy zdali na 5, przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie i zobowiązali się do przestrzegania zasad bibliotecznych i szanowania wypożyczonych książek. Pani dyrektor wręczyła nowym czytelnikom pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książek.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie młodych czytelników do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Gratulujemy wszystkim Pierwszakom oficjalnego przyjęcia do grona czytelników biblioteki.
1 lutego rodzice naszej szkoły podczas spotkania z przedstawicielami KPP w Mławie p. Anetą Prusik i p. Wiesławem Nowakowskim mieli możliwość zapoznania się z narkotykową walizką edukacyjną. Zmieniająca się błyskawicznie rzeczywistość na czarnym rynku narkotyków i „dopalaczy” – pojawianie się nowych substancji powoduje, że rodzice stoją przed koniecznością poszerzania wiedzy dotyczącej profilaktyki antynarkotykowej.
Rodzice dowiedzieli się, że szminka czy zapalniczka mogą okazać się schowkami do ukrywania narkotyków. Jak poinformowali policjanci, przedmioty służące do przygotowania narkotyków (np. bibuły, lufki czy młynki do mielenia suszu) są powszechnie dostępne do nabycia w Internecie za niewielkie pieniądze. Dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na przeglądane przez młodzież strony internetowe.
Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi, aby mieć z nimi jak najlepszy kontakt, poświęcajmy im czas – to zminimalizuje ryzyko sięgania przez nie po narkotyki – z takim apelem do zebranych zwróciła się sierż. szt. Aneta Prusik.
Uczniowie oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie otrzymali podziękowania i życzenia noworoczne od brytyjskiej pary książęcej.
W grudniu klasy 2a i 3c pod opieką pani Anety Koszałkowskiej wykonały własnoręczne kartki bożonarodzeniowe. Najładniejsze z nich zostały wysłane do królowej brytyjskiej oraz pary książęcej księcia Wiliama oraz księżnej Katę, a pozostałe do uczniów oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 15 w Pabianicach. Życzenia oczywiście tworzyła w języku angielskim.
W czwartek 11.01.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie odbyły się zajęcia z chemii, które poprowadzono techniką Small-Scale Chemistry. Miały one charakter typowo doświadczalny.
Warsztaty miały na celu pokazanie, że nauka może być ciekawą przygodą. Młodzi naukowcy poznali zjawiska zachodzące w przyrodzie przeprowadzając własne eksperymenty. Zajęcia w parach pod czujnym okiem prowadzącego były znakomitym połączeniem zabawy i zdobywania wiedzy. Doświadczenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystywane substancje były niegroźne dla zdrowia i umożliwiały każdemu uczniowi samodzielne wykonanie.
Potem w sali gimnastycznej odbył się pokaz, który miał charakter interaktywny, doświadczenia były realizowane przy współpracy z publicznością. Uczestnicy obserwowali szereg reakcji chemicznych i śledzili efekty. Niektóre z przeprowadzanych eksperymentów przybliżyły reakcje barwne, inne demonstrowały procesy spalania lub zaskakujące właściwości substancji.
W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas drugich i trzecich.
W piątek 12 stycznia w naszej bibliotece odbyła się niezwykła impreza. Swoje urodziny obchodził u nas Kubuś Puchatek. Oprócz jubilata gościliśmy również przyjaciół Misia ze Stumilowego Lasu: Tygrysa, Kłapouchego, Królika i Prosiaczka. Na urodziny zaproszone zostały maluchy z oddziałów przedszkolnych oraz klasa Ia.
Dzieciaczki mogły posłuchać opowiadania o Misiu o małym rozumku. Wspólnie z bajkowymi postaciami śpiewały i tańczyły. Wzięły również udział w zabawach ruchowych, a Kubuś Puchatek nauczył je swojej ulubionej wyliczanki. Nie zabrakło także zagadek związanych z postaciami ze Stumilowego Lasu - dzieci wykazały się świetną znajomością każdej postaci.
Widać było, że Kubuś Puchatek i jego przyjaciele są bardzo im bliscy, dlatego nie zabrakło głośnego odśpiewania Sto lat na cześć jubilata.
Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało od Kubusia małe co nieco.
W czwartkowe popołudnie, tuż przed feriami, odbył się - tak długo wyczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 - bal karnawałowy. W tym dniu nasza szkoła zamieniła się w krainę pełną wróżek, piratów, księżniczek, kowbojów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek.
Przy dźwiękach skocznej muzyki dzieci mogły pobawić się ze swoimi przyjaciółmi, wychowawczyniami i rodzicami. Pląsy na parkiecie i wspólna zabawa z zespołem Tac Ton wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci mogły udać się do swoich sal, gdzie czekał na nie przygotowany przez rodziców poczęstunek. Pyszne słodkości i przekąski zregenerowały siły dzieci i można było dalej się bawić. Na końcu naszych najmłodszych uczniów odwiedził niesamowity gość - Święty Mikołaj, który przyniósł im prezenty. Wszyscy w doskonałych nastrojach i z wypiekami na twarzy wracali do domów, obmyślając jaki strój wybiorą na bal karnawałowy za rok.
Bale przebierańców są niezwykle lubianą formą rozrywki dla młodszych i starszych. Dostarczają ona dzieciom wielu pozytywnych przeżyć, szczerej radości i niesamowitego zadowolenia, dlatego po zakończeniu pląsów przez najmłodszych do zabawy przystąpili starsi uczniowie naszej szkoły. Bawili się wspaniale, integrując różne grupy wiekowe. Nie zabrakło konkursów, wszyscy wyróżnieni otrzymają nagrody ufundowane przez Rade Rodziców.
Regulamin Konkursu Fotograficznego
„Niepodległość na fotografii 1918 - 2018” organizowanego
przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołajka Kopernika w Mławie
I. CELE KONKURSU
1. Rozumienie istoty patriotyzmu przez uczniów.
2. Wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.
3. Poznanie miejsc upamiętniających walkę o niepodległość.
4. Zainteresowanie fotografowaniem jako kreatywnym sposobem spędzania wolnego czasu.
5. Realizacja zainteresowań i pasji uczniów.
II. ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU
1. Twórcza i indywidualna interpretacja tematu „Niepodległość na fotografii 1918 - 2018” np.
· miejsca pamięci narodowej dotyczące ważnych wydarzeń historycznych i walki o niepodległość ( zabytki, cmentarze, groby, pomniki…) ,
· inne patriotyczne przeżycia, doświadczenia, sytuacje dostrzeżone poprzez obiektyw aparatu fotograficznego
III. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Organizatorem konkursu jest biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołajka Kopernika w Mławie
2. Zasady konkursu określa niniejszy regulamin.
3. Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im Mikołajka Kopernika w Mławie.
4. Prace wykonane niezgodnie z regulaminem, nie będą brane pod uwagę przy ocenie konkursowej.
5. O wynikach konkursu uczestnicy zostaną powiadomieni na apelu szkolnym.
6. Zgłoszenie zdjęcia do konkursu oznacza zgodę na zasady zawarte w niniejszym regulaminie oraz nieodpłatne wykorzystywanie fotografii w celu propagowania konkursu i treści patriotycznych. Organizator zastrzega sobie prawo do promocji fotografii zgłoszonych do konkursu, umieszczania ich w przestrzeni internetowej, w mediach i wykorzystania ich
w innej formie podając dane autora (imię i nazwisko).
7. Fotografie zgłoszone do konkursu nie będą zwracane, zostaną wyeksponowane
na pokonkursowej wystawie w Szkole Podstawowej nr 2 im Mikołajka Kopernika w Mławie.
IV. PRACE KONKURSOWE
1. Każdy uczestnik przekazuje 1-3 fotografie w formacie minimum 15x21 cm spełniającą wymogi tematyczne konkursu
2. Fotografie mogą być kolorowe, czarno-białe lub w sepii, wywołane na papierze fotograficznym.
3. Do fotografii należy dołączyć kartę informacyjną (imię i nazwisko oraz klasa).
4. Z konkursu wyłącza się prace uprzednio nagradzane lub wystawiane.
5. Fotografie należy składać w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im Mikołajka Kopernika w Mławie
6. Termin zgłaszania zdjęć mija dnia 28 lutego 2018 r.
7. Uczestnik konkursu akceptując regulamin oświadcza, że:
· posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonych w konkursie prac i są one wynikiem samodzielnej pracy uczestnika konkursu,
· ponosi odpowiedzialność za uzyskanie zgody na publikację wizerunku osoby znajdującej się na fotografii,
· wyraża zgodę na korzystanie z utworu, jakim jest praca konkursowa, poprzez udzielenie nieodpłatnej zgody na następujących polach eksploatacji: publiczne wyświetlenie, wystawianie, odtworzenie, w szczególności publikacja prac konkursowych na wystawie oraz na stronie internetowej.
V. KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH
1. Oceny fotografii dokona powołane jury.
2. Ocenie podlegać będą następujące elementy prac fotograficznych:
- zgodność z tematyką konkursu,
- ekspresja emocji zawartych w obrazie,
- pomysłowość,
- oryginalność,
- estetyka wykonania pracy
3. Ze względu na różnice wieku uczestników konkursu, ocena prac będzie odbywać się w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie klas I-IV
- uczniowie klas gimnazjalnych.
VI. NAGRODY
1. Nagrody zostaną przyznane autorom, których prace uzyskają największą liczbę punktów.
Organizator przewiduje przyznanie nagród rzeczowych w dwóch kategoriach:
- uczniowie klas I-IV,
- uczniowie klas gimnazjalnych.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
W Szkole Podstawowej nr 2 odbył się szkolny konkurs ortograficzny ,,Potyczki z ortografią” dla uczniów klas czwartych. Uczniowie pisali dyktando oraz rozwiązywali test ortograficzny, który składał się z zagadek ortograficznych, tekstów z lukami, rebusów. W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klasy 4a i 4b.
Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, kształtowanie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną i rozbudzenie wrażliwości językowej. Czwartoklasiści okazali się,, Mistrzami Orografii”, toteż otrzymali zasłużone nagrody w postaci książek i słodkich upominków.
I miejsce – Julia Zalewska kl. IV a, Jan Olczak kl. KL. IV a
II miejsce – Iga Wardzińska kl. IV a, Patrycja Szal kl. IV b
III miejsce - Adrian Kowalski kl. IV a, Faustyna Kosek kl. IV b
Wyróżnienia
Karol Majerski kl. IV a
Maciej Szczeciński kl. IV a
Natalia Brzezińska kl. IV b
Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
(…) Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia,
Drzewa ptakom, ptaki drzewom,
Tchnienie wiatru płatkom śniegu.
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, z którym wiąże się wiele pięknych tradycji. Jedną z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanej Jasełkami. W tym roku, w naszej szkole odbyły się wyjątkowe Jasełka. Na pierwsze zaprosiły panie: Magda Suska i Kinga Lech. Przybliżyły one Maluchom i Pierwszoklasistom historię Bożego Narodzenia. A były one niezwykłe, bo w rolę aktorów wcielili się rodzice przedszkolaków z grupy 0c oraz nasi gimnazjaliści. Dzieciaki oglądały inscenizację jak zaczarowane, łącząc postaci biblijne ze swoimi najbliższymi. Dzięki temu łatwiej było im zrozumieć powagę tego, co wydarzyło się przeszło dwa tysiące lat temu. Aktorzy doskonale poradzili sobie z trudnym zadaniem, gdyż występ przed tak wymagającą publicznością nie należał do łatwych. Po obejrzeniu przedstawienia Maluchy wraz ze swoimi rodzicami udały się do sal, by tam podczas wspólnego kolędowania poczuć jeszcze bardziej atmosferę nadchodzących świąt.
W tym czasie starsi uczniowie zaprosili nas do obejrzenia inscenizacji przygotowanej przez nich, pod kierunkiem księdza Mariusza Przybysza. Dzięki ich występowi mieliśmy okazję przypomnieć sobie, dlaczego Święta Bożego Narodzenia są takie ważne i czemu warto je tak radośnie świętować. Razem z dziewczętami z klasy 2c mogliśmy pośpiewać nasze ulubione kolędy. Gimnazjaliści oraz debiutujący Czwartoklasiści świetnie odegrali powierzone im role, dlatego słusznie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Podczas obu uroczystości rozstrzygnięte zostały konkursy, które odbyły się w ostatnim czasie w naszej szkole.
W dniu 14.12.2017 r. na zaproszenie wychowawcy kl. 2b p. Jolanty Bartczak przybyła do szkoły pani Hanna Matecka Wieczorek, instruktor ds. teatru w MDK w Mławie. W tym dniu na lekcji j. polskiego odbyły się warsztaty recytatorskie pod kierunkiem pani Hanny. Podczas tego spotkania uczniom przekazano wiele cennych wskazówek na temat technik pracy recytatora. Najważniejsze z jakimi uczniowie zapoznali się to:
WŁAŚCIWY DOBÓR REPERTUARU
Właściwie dobrany wiersz lub fragment prozy znacząco przybliża sukces!
ZROZUMIENIE I ANALIZA TEKSTU
Na wybrany tekst należy patrzeć z pozycji: „Co ja chcę przez ten utwór powiedzieć”. Recytator musi „czuć” tekst.
ZNAKI INTERPUNKCYJNE - ICH ZNACZENIE
Kropka informuje nas o konieczności zastosowania dłuższej pauzy, ale też o potrzebie obniżenia głosu. Zawiesić głos na dłuższą lub krótszą chwilę „każą” nam przecinek i średnik. Jeśli recytator „czuje” tekst, przyjdzie mu to z łatwością.
MOWA CIAŁA
Unikajmy jej, jest zbędna. Swoje małe dzieło sztuki recytatorzy tworzą „malując słowami”. Wówczas, gdy recytator chce coś „zaznaczyć słowem”, drobny gest czy mimika twarzy są dopuszczalne
KAMIENNY WYRAZ TWARZY I POSTAWA „NA BACZNOŚĆ”
Tego należy unikać!
SŁUCHAJMY NAGRAŃ WZOROWEJ RECYTACJI WIERSZY W WYKONANIU ZNANYCH AKTORÓW
DYKCJA
Powinniśmy poświęcić na to sporo czasu, ponieważ czytelne, nośne słowo jest najważniejsze.
Na koniec spotkania uczniowie wykonali kilka ciekawych ćwiczeń związanych z umiejętnością oddychania i emisją głosu. Taka lekcja wiele nauczyła, ale była też dobrą okazją do wspaniałej zabawy. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Uczniowie klasy 2d oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w projekcie „A letter to the Queen” prowadzonym przez nauczycielkę języka angielskiego, panią Joannę Rudzińską-Warzechę. W ramach zajęć kulturowo-językowych młodzież przygotowała kartkę świąteczną wraz z życzeniami, oraz listami napisanymi specjalnie dla Królowej Elżbiety II.
Uczniowie będą z niecierpliwością oczekiwali na odpowiedź z Pałacu Buckingham.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl