W Dniu Edukacji Narodowej przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Przygody wesołego Psiuńcia” wystawiony przez animatorów Teatru Lalek Pinokio z Nowego Sącza. Dzieci z uwagą śledziły perypetie sympatycznej rodziny misiów i uroczego bezdomnego pieska. Przedstawienie dostarczyło maluchom wielu pozytywnych emocji, rozbawiło i wzruszyło. Po zakończeniu spektaklu przedszkolaki miały okazję porozmawiać z aktorami i obejrzeć kukiełki, a później z wypiekami na twarzy opowiadały o tym niezwykłym spotkaniu swoim rodzicom.
To kolejna w tym roku szkolnym wizyta teatru w przedszkolu. W ten sposób nauczyciele przygotowują najmłodszych do obcowania ze sztuką.
Pierwszego października do najmłodszych przedszkolaków z naszej szkoły przyjechali aktorzy z krakowskiego teatru Duet. Dzieci obejrzały bajkę o małym, sympatycznym dinozaurze Dino, który pod wpływem czarów przenosi się do teraźniejszości, gdzie spotyka mnóstwo niespodzianek i problemów. Na szczęście zawsze może liczyć na nowo poznanych przyjaciół. Bajka zainteresowała przedszkolaków historią, uwrażliwiła na potrzeby innych i uświadomiła konieczność pomagania słabszym.
Wczesne kontakty ze sztuką rozszerzają horyzonty myślowe dziecka, rozwijają jego wyobraźnię, uwrażliwiają na piękno słowa, a także kształtują umiejętność dostrzegania podstawowych wartości w życiu codziennym, dlatego nauczyciele z uwagą śledzą bieżące propozycje kulturalne w celu wykorzystania najciekawszych z nich w procesie edukacyjnym.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W środę 18 września 2019r. w ramach akcji promującej działania mazowieckiej policji zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się z uczniami klasy Ia, Ib, i Ic. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Szesnastego września 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. Większość dzieci postarała się, aby ubrać się tego dnia w ubrania w kropki. Niektórzy – specjalnie na tę okoliczność – mieli nawet piegi. To święto zainicjowała mała Vashti – bohaterka książki Petera H. Reynoldsa pt. „The Dot”. Dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości i odkryła w sobie talent. Dzień Kropki ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.
Uczniowie klasy 1 c wraz z wychowawcą – p. Edytą Kowalkowską – obejrzeli krótki film o Vashti, a następnie wykonali pracę plastyczną, polegającą na kropkowaniu ilustracji patyczkami higienicznymi zamoczonymi w farbach plakatowych. Prace tworzyli, słuchając piosenki „Kropka”. Pomysłowość dzieci nie miała granic, o czym świadczą poniższe zdjęcia.
W klasie 1 b uczniowie – wraz z wychowawcą p. Magdaleną Kołodzińską - wycinali kropki w różnych kolorach i wielkościach i ozdabiali nimi własne bluzki.
Natomiast dzieci z klasy 1a wyciętymi kropkami dekorowali ubranie wychowawcy – p. Olgi Meredyk, następnie rozwiązywali karty pracy, łączyli kropki wg instrukcji, a na koniec wykonali pracę plastyczną, której początek stanowiła – właśnie kropka!
Również klasa 3a z wychowawcą p . Joanną Polakowską włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie na początek kolorowali kropki według własnego pomysłu tak, aby powstał z tego rysunek. Następnie czytali, rozwiązywali zagadki i uzupełniali przysłowia, gdzie rozwiązaniem było coś okrągłego. Potem uczniowie rozwiązywali i wyjaśniali znaczenie związków frazeologicznych, takich jak: kropka nad i, być w kropce, kropka w kropkę, koniec i kropka. Na kolejnej lekcji klasa została podzielona na dwie grupy, które nadawały do siebie zaszyfrowaną w alfabecie Morse’a wiadomość. Były zadania z kodowania kropek za pomocą szyfru oraz z ortografii i matematyki. W trakcie zajęć uczniowie uczyli się piosenki pt. „Kropka”. Na koniec uczniowie otrzymali certyfikaty oraz kolorowe z kropki z odpowiednim motto.
Ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów.
Naszych uczniów i nauczycieli nie mogło zabraknąć w ogólnopolskiej akcji dbania o przyrodę. Już z samego rana 20 września 2019 r. zgłosili swoją gotowość do działania uczniowie klas VI a i VI b wraz z nauczycielami. Ciepła odzież, plecaczek z prowiantem, uśmiech i ruszyli do sprzątania mławskiego lasu. Trasę wyznaczyli leśnicy, każda szkoła miała wyznaczonych opiekunów, którzy nadzorowali pracę, czuwali nad orientacją w terenie, a także skrupulatnie przekazywali swoją wiedzę dotyczącą roślin, zwierząt i szlaku historycznego, którym się poruszała grupa.
Zebrana ilość śmieci, nie świadczy zbyt dobrze o mieszkańcach naszego miasta. Uczniowie natomiast czuli, że wypełnili zadanie na szóstkę. Zdobyli nową wiedzę, udali się w zakątki lasu, których wcześniej nie znali oraz mieli okazję podziwiać bujną przyrodę w ostatnich dniach lata.
Po sprzątaniu czekała niespodzianka- organizatorzy serwowali pyszną zupę z dyni, pieczone ziemniaki i ciepłe napoje.
Wszyscy uczniowie mogli się ogrzać przy ognisku, porozmawiać z koleżankami i kolegami z innych szkół oraz poczuć wspólną satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.
Drugiego września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. W uroczystości wzięli udział Dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice. Po powitaniu zgromadzonych, szczególnymi brawami przywitano uczniów klas pierwszych, wraz z wychowawcami p. Olgą Meredyk, p. Edytą Kowalkowską i p. Magdaleną Kołodzińską. Następnie nastąpiło wprowadzenie sztandaru i wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Pani dyrektor Romana Olszewska przedstawiła organizację szkoły na najbliższy rok, życzyła wszystkim zapału do pracy oraz samych sukcesów w nowym roku szkolnym.
W imieniu p. Burmistrza Sławomira Kowalewskiego głos zabrał p. Przemysław Więckiewicz Naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych, który złożył najserdeczniejsze życzenia Pani Dyrektor, Radzie Pedagogicznej i całej społeczności szkolnej, życząc owocnej pracy i osiągnięcia wytyczonych celów. Początek roku uświetnił występ uczniów klasy II a i II b, pod kierunkiem pań: Lidii Gromadzkiej, Agnieszki Śmiegel i Beaty Wójciak.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy dużo siły i wytrwałości w pracy, aby był to czas radosny, czas rozwijania swoich zainteresowań i zdolności, a nauka sprawiała wiele przyjemności.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się
2. września (poniedziałek) 2019r. o godz. 900 w sali gimnastycznej.
Uczniowie klas I, II, III o godz. 8.50 spotkają się
w wyznaczonych pracowniach, następnie pod opieką wychowawców schodzą do sali gimnastycznej.
Pracownie klas (I piętro):
Ia – 103
Ib – 102
Ic – 101
IIa – 112
IIb – 111
IIIa - 106
Zapraszamy na dni adaptacyjne dzieci
z oddziałów przedszkolnych:
· 29 i 30 sierpnia w godz. 10.00 - 12.00, dzieci 3 i 4 letnie;
· 30 sierpnia godz. 10.00-12.00. dzieci 5 i 6 letnie
Pod takim hasłem przebiegała uroczystość zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie, na której zaszczycił nas swoją obecnością Burmistrz Miasta Mława p. Sławomir Kowalewski i reprezentant KS Zawkrze Mława p. Waldemar Łaszczych.
Jednak honorowymi gośćmi tej uroczystości zostali uznani absolwenci klas gimnazjalnych. Prowadzący – Olga Grzegorczyk (uczennica lasy 3C i najlepsza absolwentka roku szkolnego 2018/2019 ), Oskar Marlęga (uczeń kl. 3C) i Julia Rybka ( uczennica klasy 3A) wykazali się pełnym profesjonalizmem. Po odśpiewaniu hymnu i wkroczeniu pocztu sztandarowego – po raz ostatni w starym składzie – przyszedł czas na wręczenie nagród, których w tym roku było bez liku. Pan Burmistrz uhonorował rodziców tegorocznych absolwentów, wręczając im listy gratulacyjne za wzorowe wychowanie syna/córki. Wzruszenie wywołali uczniowie klas piątych, którzy w ciepłych słowach pożegnali gimnazjalistów, zaś Aleksandra Lubiejewska – uczennica kl. 3C gimnazjalnej i najlepsza absolwentka roku szkolnego 2018/2019 – odczytała podziękowania, które sama zredagowała, chcąc w ten sposób okazać wdzięczność i jednocześnie pożegnać całą społeczność szkolną. Rzeczywiście nie omieszkała wspomnieć o dyrekcji szkoły, nauczycielach, młodszych kolegach a nawet pracownikach administracji i obsługi.
Najwięcej radości i wzruszeń wywołał skecz w tonie różnorodnych melodii, prezentujący trzyletnią naukę w gimnazjum. Gwoździem programu okazał się ks. Mateusz – jako aktor odtwarzający siebie w tym przedstawieniu i wjeżdżający na rowerze na lekcję do melodii z filmu „Ojciec Mateusz”, otrzymał gromkie brawa! Na koniec uczennice klasy 3C zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Mamma Mia” z polskim tekstem zatytułowanym „Pożegnanie ze szkołą”, podczas którego młodzież mogła obejrzeć film składający się ze zdjęć uczniowskich rocznik ’03. Na tym uroczystość się zakończyła, a wzruszeń nie było końca, bowiem w dalszej części uczniowie przeszli z wychowawcami do sal lekcyjnych, aby odebrać ostatnie w tej szkole świadectwo szkolne i z radością ruszyć w dalszą drogę.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w środę 19 czerwca o godz. 9.00.
Bardzo dobry wynik w powiatowym konkursie „Młody Matematyk” uzyskała Julia Zalewska z klasy 5a Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie. Uczennica systematycznie uczyła się pod kierunkiem p. Elizy Pydynkowskiej oraz wiele czasu poświęciła na pracę samodzielną, co dało świetny wynik w trzyetapowym konkursie matematycznym. W dniu 6. czerwca 2019r. w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mławie odbyło się podsumowanie konkursów – wyłonieni zostali laureaci i wyróżnieni oraz wręczone zostały nagrody.
Julia Zalewska – wyróżniona w konkursie powiatowym „Młody Matematyk” w r. szk. 2018/2019: „Dojście do finału powiatowego konkursu „Młody Matematyk” i zdobycie wyróżnienia było dla mnie dużym osiągnięciem. Przechodzenie każdego z trzech etapów cieszyło mnie niezmiernie i mobilizowało do dalszej pracy. Moja wiedza z matematyki znacznie się poszerzyła, a rozwiązywanie zadań tekstowych nie stanowi problemu. Myślę, że na tym się nie zatrzymam i w następnym roku stanę na podium” – stwierdziła uczennica.
Dzień Dziecka to dobra okazja do zabawy i wspólnego spędzania czasu dzieci z rodzicami. Nasza szkoła postanowiła skorzystać z tej okazji i po raz kolejny zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny, którego hasłem przewodnim było „Bawmy się!”. Piątek (31.05.2019) był dniem, podczas którego, dzieci i młodzież wraz z rodzicami mogli spędzić czas trochę inaczej. Rada Rodziców przy współpracy z pracownikami SP2 postarała się, by nikt się nie nudził.
Dla starszych dzieci, gimnazjalistów oraz czwarto i piątoklasistów przewidziane były gry i zabawy sportowe, oczywiście z przymrużeniem oka, gdzie ważny był spryt, a nie tylko sprawność fizyczna. Rodzice gorąco kibicowali naszym uczniom. Nie jeden z nich, bardzo chętnie pomógłby swojemu dziecku, ale zasady były bardzo restrykcyjne: rodzice kibicują, nie pomagają.. Młodsze dzieci bawiły się na kolorowych „dmuchańcach”, objadały się popcornem i watą cukrową. Wraz z rodzicami bawiły się na placu zabaw, śpiewały.
Oczywiście jak piknik to także grill. Tatusiowie dzielnie nam kucharzyli, po to aby nikt nie był głodny. Na grillu były same pyszności: kiełbasa, kurczaczek, kaszanka, karkówka, warzywa i mnóstwo innych rarytasów. Natomiast Mamusie dbały o to, aby dzień był także jednym z tych słodszych. Serwowały nam pyszne ciasta i ciasteczka oraz owoce.
Wszyscy byli zadowoleni. Na koniec, żeby podsumować naszą zabawę, wszyscy, rodzice, przedszkolaki, gimnazjaliści oraz nauczyciele, zatańczyli radosną „Belgijkę” . Śmiechu i radości nie było końca. To był naprawdę udany dzień.
W dniu 31 maja 2019 roku z okazji Dnia Dziecka odbył się w naszej szkole konkurs informatyczny dla uczniów klas trzecich gimnazjalnych. Uczestnicy konkursu w drużynach sześcioosobowych rozwiązywali zadania teoretyczne i praktyczne, bawiąc się podczas zdrowej rywalizacji. Obserwatorzy zmagań wspomagali swoje drużyny udziałem w quizie, trafnie odpowiadając na pytania, wykazując się wiedzą w dziedzinie informatyki. Podczas konkursu powstały ciekawe rysunki przedstawiające obchody Dnia Dziecka oraz prezentacje na temat „Mój wymarzony zawód”. Wśród zadań teoretycznych znalazły się m.in. interesujące krzyżówki i rebusy. Czas konkursu upłynął bardzo szybko w miłej atmosferze.
W miniony czwartek 30 maja 2019r. uczniowie klasy 5b wraz z p. Nataszą Dmuchowską mieli okazję zdobyć kolejne doświadczenia, wiedzę i wspomnienia podczas klasowej wycieczki; tegorocznym celem okazała się Warszawa.
Stolica przywitała wszystkich wspaniałą pogodą i zachęciła do krótkiego spaceru po zabytkowej Starówce. Punktem kolejnym była wizyta w Muzeum Farmacji, a w nim lekcja o Noblistce Marii Skłodowskiej - Curie. Uczniowie mieli okazję poznać znane i mniej znane ciekawostki z życia wybitnej Polki.
Następnym punktem programu była wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Niezwykła przygoda filmowa, artystyczna i technologiczna. Wszyscy się świetni bawili, zanim się spostrzegli byli na planie filmowym, mogli zobaczyć tworzenie filmu „od kuchni” oraz sami zagrali w jednym fragmencie. Miejsce niezapomniane dzięki różnorodności form pracy, uroczej zabawie i profesjonalnie przekazanej dawce wiedzy przez sympatyczne panie Edukatorki.
Po takiej kulturalnej uczcie uczniowie przemieścili się do Muzeum Centrum Kopernik, a tam umysł, ciekawość, spostrzegawczość i nauka spotkały się w czasie bogatych eksperymentów i doświadczeń, które zadziwiały uczniów niemal na każdym kroku.
Wspólnie stwierdziliśmy, że to był mile i pożytecznie spędzony czas. Wycieczka była naprawdę udana. Dowodem są liczne zdjęcia, które bardzo pracowicie wykonywała p. Małgorzata Miecznikowska.
W piątek 24 maja 2019r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii przygotowanej przez grupę artystyczną Explanation,pt:
Droga do wolności-Losy Rzeczypospolitej w latach 1772-1921
Historia podana w taki sposób okazała się dla uczniów bardzo atrakcyjna, ponieważ poza wykładem i prezentacją multimedialną w ofercie pojawiły się kostiumy i mundury z poszczególnych epok, a także różne rodzaje broni. Podróż historyczna podzielona była na część wykładową , warsztatową i pokazową.
Uczniowie mieli swój wkład w treść i przekaz lekcji, bowiem ochotnicy przymierzali stroje, demonstrowali broń a także zaaranżowali mini pokaz walki. Prowadzący w bardzo przystępny sposób przybliżali uczniom dość obszerne fragmenty naszej historii, ale dzięki efektom wizualnym i dźwiękowym młodzież miała szansę je zapamiętać i kolejny raz utrwalić.
Taka lekcja historii zostanie w pamięci uczniów na pewno.
W piątek 24 maja przedszkolaki z grupy 0c zaprosiły swoich rodziców na występ przygotowany z okazji Dnia Rodziny. Pięknie ubrani, z wypiekami na twarzy wyrecytowali i wyśpiewali najpiękniejsze uczucia do swoich rodziców. Mamusie i tatusiowie wyraźnie wzruszeni, nie kryli łezki w oku.
Na koniec programu artystycznego dzieci wręczyły swoim rodzicom prezenty wraz z życzeniami.
Tego dnia panie Olga Meredyk i Katarzyna Duszeńko zorganizowały również zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem zajęć były Zabawy z mamą i tatą. Dzieciaczki z radością i zaangażowaniem demonstrowały rodzicom, czego nauczyły się od września w przedszkolu. Liczyły, dzieliły na sylaby, wymieniały dni tygodnia. Nie zabrakło również wspólnych zabaw z rodzicami.
Na zakończenie rodzice i dzieci usiedli do wspólnego poczęstunku i tu też czekała na nich niespodzianka: tort bezowy z truskawkami przygotowany przez jedną z mam.
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie są bardzo ciekawi świata, a w poniedziałek – 13 maja – udowodnili również, że są bardzo odważni i nie brakuje im talentu kulinarnego.
Wczesnym rankiem wraz ze swoimi opiekunami udali się na niesamowitą, pełną przygód wycieczkę. Pierwszym miejscem, które mieli zwiedzić, był Park Dinozaurów w Solcu Kujawskim. Na miejscu czekał na nich pan przewodnik, który oprowadził uczniów po ścieżce edukacyjnej. Pierwszoklasiści co chwilę zatrzymywali się i podziwiali różne okazy dinozaurów. Największe wrażenie zrobiły na nich: Diplodok z bardzo długą szyją i Tyranozaur ze strasznymi zębami i pazurami. Po obejrzeniu wszystkich eksponatów, dzieci udały się na warsztaty paleontologiczne, które polegały na wypreparowaniu „szkieletu” dinozaura z gipsowego bloku. Uczniowie poznali pracę paleontologa, narzędzia potrzebne mu podczas pracy, etapy poszukiwań oraz sposoby zabezpieczeń cennych znalezisk. Na końcu wzięli udział w seansie filmowym w kinie 5D.
Po intensywnym początku dnia, z głową pełną wrażeń, wycieczka ruszyła na pyszny obiad na toruńską starówkę. Po posiłku na Pierwszoklasistów czekały kolejne atrakcje: przeprowadzenie zgodnie z recepturą średniowieczną własnoręcznych wyrobów pierników dekoracyjnych, tzw. gościńców. W tym celu dzieci udały się do Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła, znajdującej się w sercu pięknej, pełnej zabytków starówki toruńskiej. Wchodząc do środka zachwycił wszystkich zapach korzennych przypraw. Dzieci krok po kroku, zgodnie z instrukcjami przewodnika wykonywały własne pierniki. Najpierw pracowały z ciastem piernikowym, wałkowały je i odciskały w ręcznie rzeźbionych, drewnianych formach piernikarskich. Kiedy pierniki zostały wyjęte z pieca, obydwie klasy otrzymały zaszczytny tytuł czeladników piernikarskich, potwierdzony certyfikatem.
Ostatnim punktem wycieczki był spacer po toruńskiej starówce. Uczniowie poznali w skrócie historię Torunia, zobaczyli najważniejsze pomniki: Filusia, Flisaka, Mikołaja Kopernika, Osiołka. Zapozowali do zdjęć przy Domu Mikołaja Kopernika, Krzywej Wieży.
Z plecakami pełnymi toruńskich pierników i wypiekami na twarzy mali podróżnicy udali się w podróż powrotną do domu. To był niesamowity dzień, który na pewno bardzo długo pozostanie w ich pamięci.
Z inicjatywy pani poseł Anny Cicholskiej oraz pana burmistrza miasta Mławy Sławomira Kowalewskiego do naszej szkoły przyjechał NAUKOBUS – czyli mobilna wystawa naukowa. Wizyta ta jest możliwa dzięki realizacji przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik programu „Nauka dla Ciebie”.
Wystawa „Eksperymentuj” składa się z 17 mobilnych eksponatów np. Łamigłówki; Człowiek układanka; Wyścig walców; Znikające kolory; Próżnia i tarcie; Kula Plazmowa. Te i inne eksponaty bardzo zaciekawiły dzieci i młodzież. Szczególnie młodsze dzieci były zafascynowane zjawiskami czy doświadczeniami.
W praktyczny sposób, poprzez eksperymenty , mogły poznawać tajniki różnych dziedzin nauki m.in.. biologii, chemii, fizyki czy też informatyki. Bo przecież jakże ciekawe jest sprawdzenie organów w ciele człowieka lub zrozumienie zjawiska powstawania wyładowań elektrycznych.
W piątek 26 kwietnia 2019r. uczniowie klasy 3d gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie z wychowawcą panią Bożeną Piotrkowską wzięli udział w akcji sadzenia lasu zorganizowanej przez Nadleśnictwo Dwukoły. Wspólnie z innymi uczestnikami wzięli w uroczystym posadzeniu 80 Dębów Pamięci upamiętniających 80. rocznicę Bitwy Mławskiej.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława
tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl