Innowacyjnie w SP nr 2

Mandala to tytuł kolejnych zajęć z programu innowacyjnego od. "Arteterapia" . Jest techniką plastyczną stosowaną w pracy z uczniami m.in.o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wywodzi się z tradycji hinduskiej i oznacza "Koło życia, święty krąg, cały świat ". Mandala pomaga skupić uwagę, powoduje wyciszenie i odprężenie, łagodzi napięcia emocjonalne, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową , wyobraźnię, usprawnia motorykę małą. Podczas tworzenia mandali uczniowie samodzielnie dobierali sobie materiał sypki ( kasza, ryż , płatki, fasola, groch, przyprawy) którym wypełniali wybrany przez siebie wzór mandali. W efekcie powstały piękne, kolorowe mandale, które ozdobią naszą gazetkę szkolną.

Decoupage

Kolejnym tematem zajęć z programu innowacyjnego pt. "Arteterapia" był decoupage czyli ozdabianie różnych przedmiotów metodą serwetkowa. Nasi uczniowie podjęli próbę wykonania wazoników. Efekty pracy były jak zawsze zaskakujące. Dzięki takim zajęciom ćwiczyli koordynację oka i ręki, usprawniali motorykę małą, rozwijali swoje ukryte talenty, odkrywali w sobie twórcę, ale przede wszystkim mogli odreagować stres czy odnaleźć radość z życia

Masa solna – od przepisu do produktu

Zajęcia innowacyjne pt. „Arteterapia” w lutym zostały zrealizowane pod hasłem masa solna. To doskonały materiał dający wiele możliwości. Sam proces przygotowania przez uczniów jest bardzo absorbujący, wymagający poznania odpowiedniego przepisu a następnie wyrobienia odpowiedniej konsystencji aż do finalnego projektu.

Do obróbki ciasta można użyć różnego typu narzędzia takie jak np. wałek do ciasta, nożyczki z ozdobnymi ząbkami, wyciskarka do czosnku, maszynka do makaronu czy foremki do ciastek. Świetne efekty przynosi również barwien

Działania artystyczne z użyciem materiału jakim jest masa solna są bardzo ciekawą alternatywą dla typowych zajęć rewalidacyjnych. Pobudzają przestrzenne myślenie, wyrabiają wrażliwość estetyczną oraz stwarzają możliwość swobodnej wypowiedzi wyrażonej pracą twórczą.

Finger painting

W styczniu odbyły się zajęcia z programu innowacyjnego pt. "Arteterapia" . Na zajęciach naszym tematem było malowanie palcami czyli "Finger painting". Walory tej metody to przede wszystkim pomoc w pokonywaniu lęków, uwalnianie się od zahamowań, wzmacnianie wiary we własne siły, pobudzanie ekspresji fantastycznej. Malowanie palcami jest wykorzystywane do nadania swobody wzorcom ruchowym oraz uzyskania płynności ruchów. Efekt końcowy zaskoczył nie tylko samych zainteresowanych. Prace uczniów okazały się bardzo ciekawe i kolorowe.

Praca z papierem

Od grudnia grupa uczniów mających rewalidację z p. Magdaleną Jankowską przystąpiła do realizacji programu innowacji pedagogicznej. Tematyką pierwszych zajęć były prace z papieru. W związku ze Świętami Bożego Narodzenia uczniowie przygotowali kartki, które wykonane zostały metodą quillingu. Mamy nadzieję, że dobry nastrój, który towarzyszył w czasie zajęć oraz uśmiech na twarzy-widząc efekt końcowy- będzie towarzyszył im przez cały następny rok.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława

tel. 23 654 37 24, e-mail: mlawagim1@go2.pl