Witamy

Ratujemy środowisko naturalne
Uczymy się jak być bezpiecznym
Wygrywamy turnieje

Kleksomania w SP nr 2

W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie zapanowała prawdziwa Kleksomania. Wszystko za sprawą omawianej właśnie na lekcjach języka polskiego lektury w klasach IV pt.: Akademia Pana Kleksa.

Zarówno klasa IV a jak IV b ochoczo przystąpiły do nietypowego opracowania powieści Jana Brzechwy. Oryginalność i pomysłowość tego cyklu lekcji wiąże się bezpośrednio z realizowaną przez p. Nataszę Dmuchowską innowacją pedagogiczną : Czytam i się tego nie wstydzę - sposób na trudne lektury.

Uczniowie poza zwykłym i znanym wszystkim rytmem lekcji, mieli wyznaczone dodatkowe zadania do realizacji, i mimo iż wszelkie pomysły  skierowane   były do uczniów chętnych , w niemal każdą inicjatywę angażowały się całe klasy.

Pod szyldem „Walka o piegi” uczniowie przygotowali przepiękne ilustracje do całej powieści lub jej fragmentów, plakaty dotyczące twórczości Jana Brzechwy i najważniejszych informacji dotyczących bezpośrednio omawianej lektury, powstały również opowiadania i kilka utworów poetyckich.

Ci , którzy chcieli uzyskać jak największą liczbę piegów, mieli  wiele możliwości, by swój cel zrealizować. Nauczyciel zaproponował : Projekt na guzik do czapki Mateusza;  Scenariusz lekcji pt.: Kleksografia dla uczniów niewidzących, niesłyszących lub dla tych, którzy stracili węch; Quiz wiedzy na temat znajomości lektury .

W ramach podsumowania cyklu lekcji poświęconych lekturze, uczniowie mieli przygotować również ciekawy strój dowolnej postaci z Akademii. Efekty „rywalizacji” mile zaskoczyły wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

W związku z faktem , iż stroje były rewelacyjne i uczniowie podeszli do pomysłów z energią , radością i ogromem ciekawych rozwiązań , postanowiliśmy odwiedzić najmłodszych uczniów naszej szkoły tzn. oddziały zerówek i klasę pierwszą. Dopiero tam można było dostrzec pełen profesjonalizm, a końcowy efekt wypadł znakomicie i radośnie.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława

tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl