Czytam z klasą" - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Uczniowie klasy 2a, 2b, 2c pod okiem swoich wychowawczyń w październiku 2020 roku przystąpili do udziału w projekcie ,,Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny  wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe, smartfony bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem    i zainspirować dzieci do czytania, od października 2020 roku wychowawczynie klas drugich wprowadziły do swoich klas projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Projekt składa się z trzech MODUŁÓW. W każdym z modułów zespół klasowy wybiera jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania.

I MODUŁ powoli dobiega końca i pragniemy przedstawić efekty naszej dotychczasowej pracy.

Zrealizowaliśmy wspólnie następujące zadania:

Klasy drugie wraz ze swoimi wychowawczyniami omówili bardzo dokładnie następujące lektury : ,,Kapelusz pani wrony" D. Parlak oraz ,,Drzewo do samego nieba" M. Terlikowska

• Wykonaliśmy Czytusie z plasteliny i umieściliśmy je w specjalnie przygotowanym przez nas klasowym kąciku.
  • Przygotowaliśmy w klasie kącik czytelniczy i umieściliśmy w nim plakat projektu.
  • Świętowaliśmy Światowy Dzień Drzewa obchodzony 10 października, wykonując prace plastyczne oraz zielniki.
  • Dzieci pracowały w grupach tworząc przepiękne plakaty a przy okazji uczyli się zgodnej współpracy.
  • Pracowaliśmy w lekturnikach, gdzie uczniowie utrwalali poznaną wiedzę. Uzupełniliśmy ćwiczenia w lekturniku dotyczące I modułu.: rysowaliśmy ilustrację do lektury, pisaliśmy krótką notatkę nt. przeczytanej lektury.
  • Uczniowie rozwiązywali testy ze znajomości lektury.
  • Uczyliśmy się piosenek o ekologii. ,,Ekologiczne Reggae", korzystaliśmy ze stron internetowych i wspólnie oglądaliśmy opowiadanie ,,Mała chmurka w krainie drzew".

Po zrealizowaniu I modułu wychowawczynie umieściły na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu i kilka zdjęć, dzięki czemu otrzymaliśmy od autora projektu POTWIERDZENIE realizacji tego modułu.

Uczniowie z przyjemnością wykonywali wszystkie zadania.