Zabawy i wróżby andrzejkowe dla dzieci

Zabawy andrzejkowe dla dzieci mogą być organizowane w szkole, ale organizacja imprezy andrzejkowej w domu to także dobry pomysł!

1.Jabłko:)

Wróżba z jabłka

Znana, lubiana, kultywowana. Prosta zabawa, która daje moc radości.

Dorosły obiera jabłko ze skórki tak, aby powstała długa serpentyna i podaje ją dziecku. Dziecko rzuca obierkę za siebie. Ważne jest, aby rzucało ją przez lewę ramię. Kształt rzuconej obierki to pierwsza litera imienia przyszłego męża lub żony.

1. Kim będę w przyszłości – zabawa ruchowa

Wśród wróżb andrzejkowych nie może zabraknąć zabaw związanych z przewidywaniem zawodu.

Przygotuj worek i wrzuć do niego akcesoria charakterystyczne dla różnych zawodów, np. grzebień (fryzjer), strzykawka (pielęgniarka), mikrofon (piosenkarz), pędzel do makijażu (kosmetyczka), pióro (pisarz), nitka (krawiec).

Dziecko losuje przedmiot, a potem prezentuje go innym dzieciom. Maluch demonstruje, jak używa się tego przedmiotu oraz jak zachowuje się osoba, która się nim posługuje. Inne dzieci zgadują, kim będzie w przyszłości ich koleżanka bądź kolega. Wróżby na temat przyszłości zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie.

1. Andrzejkowe serce

Przygotuj: kolorowy papier, nożyczki, długopis, szpilkę.

Wytnij z papieru serce i napisz na nim kilkanaście imion chłopców i dziewczynek (w zależności od płci dziecka). Wróżba polega na tym, by każde dziecko przekłuło szpilką serce. Imię, na które natrafi, to imię przyszłego ukochanego/ukochane

Miłej zabawy.

Przygotowała Katarzyna Próchniak