Wypatrywanki

W ramach zajęć świetlicy szkolnej , chciałabym zaproponować  dzieciom Wypatrywanki.

Wypatrywanki” to zeszyt z ćwiczeniami rozwijającymi percepcję wzrokową u dzieci sześcioletnich. Percepcja wzrokowa jest ważnym elementem w rozwoju dziecka. Rozwijając ją na odpowiednim etapie życia dziecka, możemy zapobiec powstawaniu deficytów, takich jak: trudności z rozpoznawaniem i odwzorowywaniem obrazu graficznego liter, z zapamiętywaniem ich prawidłowego kształtu, błędy w rozpoznawaniu wyrazów różniących się tylko jedną literą, przestawianiu liter i sylab
w wyrazach, trudności w rozumieniu tekstu pisanego, trudności z czytaniem. Najbardziej odpowiednim okresem do rozwijania percepcji wzrokowej jest wiek między 3. a 7. rokiem życia.

Zawarte w publikacji ćwiczenia mają także na celu usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej, aby ułatwić przedszkolakom start na kolejnym poziomie edukacji, jakim jest edukacja szkolna.
Główne cele ćwiczeń:
• - usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
• - usprawnianie orientacji przestrzennej,
• - kształcenie spostrzegawczości,
• - ćwiczenie pamięci wzrokowej,
• - kształtowanie umiejętności rozpoznawania wzorów literopodobnych i dostrzegania różnic między nimi.
Cele te są realizowane w następujących typach ćwiczeń, które cyklicznie po sobie następują:
• - uzupełnianie brakujących części obrazka (dorysowywanie, doklejanie),
• - rozpoznawanie kształtów, przedmiotów, kolorów,
• - spostrzeganie figury i tła,
• - podobieństwa i różnice,
• - układy przedmiotów, ciągi, rytmy,
• - położenie przedmiotów w przestrzeni,
• - stałość postrzegania.

Ćwiczenia zawarte w „Wypatrywankach” nauczyciel i rodzic może dostosowywać do indywidualnego rozwoju dziecka, jego dojrzałości poznawczej, grafomotorycznej czy tempa pracy. Są one przeznaczone zarówno do pracy z grupą, jak i do pracy indywidualnej. Warto, żeby nauczyciele lub rodzice proponowali dzieciom ćwiczenia w formie zabawy, wzbudzając w nich ciekawość i stroniąc od przymusu czy nudnych powtórzeń.

Opracowała Reneta Śniegucka

Attachments:
Download this file (wypatrywanki-6latki-fragment-strony-4-10-strony-2-7 (1)(1).pdf)Wypatrywanki[ ]964 kB