Znicz – symbolem pamięci o zmarłych

Ostatnie dni października to czas zadumy, refleksji i wspomnień.  W minionym tygodniu dzieci z klasy I b i 2 c poznawały zwyczaje związane z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym. Dowiedziały się m.in., że te listopadowe święta są czasem nawiedzania cmentarzy, aby zapalić znicz i pomodlić się przy grobach naszych bliskich zmarłych.

Cmentarze w pierwszym tygodniu listopada zmieniają się w kolorowe miejsca, które toną w kwiatach, a płomienie świec tworzą nastrojową i tajemniczą poświatę. Nie zabrakło rozmów z dziećmi o najbliższych osobach, które odeszły. Ważną kwestią było uświadomienie uczniom, że jest to czas wspominania bliskich oraz że święta te są wyrazem szacunku dla zmarłych. Dzieci wysłuchały wiersza o tym wyjątkowym czasie, rozwiązywały krzyżówkę oraz stworzyły piękne prace plastyczne, które ozdobiły szkolny korytarz.

Kolorowe znicze, wyklejone przez dzieci jesiennymi liśćmi oraz plastelina i bibułą ozdobiły korytarz szkolny.