Zapisy do oddziałów przedszkolnych
Zapisy do klas pierwszych

Życie owadów na łące, w ogrodzie i w sadzie. Zdalna lekcja z edukacji polonistycznej, przyrodniczej i plastycznej w klasie 3a

Uczniowie klasy 3a na zdalnych lekcjach poznawali świat zwierząt i owadów zamieszkujących na polach, w ogrodzie i w sadzie.

Na łąkach spotyka się liczne gatunki zwierząt, a wśród nich przede wszystkim liczne bezkręgowce. Wśród owadów należy wymienić pasikoniki i grające wieczorami świerszcze. Są także motyle, mrówki, trzmiele oraz wiele różnych pająków. Żyją tu także płazy (np. żaba trawna i ropuchy) oraz gady – węże i jaszczurki. Na łąkach gnieżdżą się kuropatwy i przepiórki, a pożywienia szukają trznadle, szczygły i myszołowy. Na łąkach można też spotkać niewielkie ssaki: myszy, krety i zające.

W ogrodzie żyje wiele owadów drapieżnych, które są pożyteczne, ponieważ żywią się szkodnikami. Głównym przedstawicielem tej grupy jest biedronka, która pożera mszyce. Oprócz tego żywi się także tarcznikami i czerwcami wełnistymi, a więc szkodnikami storczyków, kaktusów oraz cytrusów. Mszyce i czerwce oraz przędziorki, miodówki i larwy zwójek są także zjadane przez larwy złotooka, rozmaite chrząszcze, drapieżne pluskwiaki oraz larwy bzykowatych. Można tu wymienić na przykład niektóre muchówki oraz wiele błonkówek, np. baryłkarz bieliniak – wróg bielinka kapustnika.

Na podstawie zdobytych wiadomości uczniowie mieli do wykonania różnymi technikami z różnych materiałów owady tj. biedronkę, pająka czy pszczółkę. Oto efekt ich prac.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława

tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl