BAJKA O JĘZYCZKU-PODRÓŻNICZKU

Zbliżały się urodziny Języczka-Podróżniczka. Języczek postanowił więc pójść do supermarketu zrobić zakupy. Ubrał się ciepło, wziął pieniądze, pogłaskał na pożegnanie swojego czarnego kota (opieranie czubka języka o dolne zęby, unoszenie środka języka do podniebienia i ocieranie nim o górne zęby) i wybiegł, podskakując radośnie (hop! hop!). Zapomniał zabrać rękawiczek i zanim doszedł do supermarketu, zmarzły mu ręce. Pochuchał na nie (chuchanie na ręce: hhhuuu-hhhuuu – wargi ściągnięte w ryjek).

Wziął wózek i wszedł do sklepu. Między regałami było bardzo dużo ludzi. Obok Języczka-Podróżniczka przeszedł starszy pan ze swoją wnuczką. Śmiali się oboje (dziadek – he-he, wnuczka – hi-hi). Na wózku siedział mały chłopczyk, podskakiwał wesoło (hop! hop!) i śmiał się radośnie (ha-ha). Języczek-Podróżniczek sięgał na półki, wybierał potrzebne produkty i wkładał je do wózka (naprzemienne dotykanie czubkiem języka górnych i dolnych dziąseł przy szeroko otwartych ustach). Obok Języczka-Podróżniczka ludzie z wózkami przesuwali się w przód i w tył (wysuwanie i chowanie płaskiego języka przy szeroko otwartych ustach). Gdy napełnił już wózek, Języczek-Podróżniczek podjechał do kasy i zapłacił za zakupy. Nagle poczuł smakowity zapach (wdech nosem przy otwartych ustach).

To była pizza. Zjadł ją ze smakiem, wypił napój przez słomkę (wciąganie powietrza przez mocno ściągnięte wargi) i poszedł do domu. W domu pogłaskał kota i nalał mu śmietanki do miseczki. Zadowolony kot wygiął grzbiet („koci grzbiet” – opieranie czubka języka o dolne zęby i cofanie go w głąb jamy ustnej, aby nastąpiło uniesienie środka języka do góry) i ze smakiem wypił śmietankę. Oblizał się (oblizywanie warg czubkiem języka przy szeroko otwartych ustach) i położył na swoją poduszkę. Języczek-Podróżniczek był już zmęczony, zaczął ziewać (ziewanie przy otwartych ustach). Położył się i po chwili słychać było tylko ciche pochrapywanie Języczka-Podróżniczka (chrr-chrr) i senne mruczenie jego kota.

Bajka pochodzi z książki „Przygody Języczka-Podróżniczka” Marii Bryły i Anety Muszyńskiej.