Zabawy wspomagające rozwój mowy dla przedszkolaków

Szanowni Państwo, w dalszym ciągu zachęcam do ćwiczeń logopedycznych z dziećmi. Mogą Państwo skorzystać z różnych filmów instruktażowych na You Tube (np. Sywia Logofrajada, Rusz Językiem). Namawiam też do zabaw wspomagających rozwój mowy. Naukowcy udowodnili, że od sprawności ruchów rąk zależy rozwój artykulacji i komunikacji językowej najmłodszych, dlatego proponuję m. in. ćwiczenia manualne. Nie zalecam częstego oglądania telewizji, grania na komputerze, korzystania z telefonów komórkowych czy zabawek dźwiękonaśladowczych. Zachęcam do czytania bajek, opowiadania różnych historii, grania w gry planszowe, rozmowy z dzieckiem.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich „logopedziaków”. Nie mogę się już doczekać spotkania z Nimi. Życzę wspaniałej zabawy. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, wątpliwości, zachęcam do kontaktu ze mną przez Librus.

Magdalena Godlewska, logopedka

Zabawy wspomagające rozwój mowy

• układanie puzzli,
  • lepienie z plasteliny,
  • kolorowanie (młodsze dzieci mogą malować palcami),
  • zgniatanie małych kulek papieru,
  • wycinanie kształtów z papieru,
  • nawlekanie koralików na sznureczek,
  • zbieranie drobnych elementów dwoma palcami (jak pęsetą),
  • budowanie z klocków,
  • skakanie,
  • zwijanie sznureczka,
  • naśladowanie gry na pianinie,
  • owijanie skakanki na dłoni poprzez obroty nadgarstka,
  • rozdzieranie i rozcinanie papieru po narysowanych liniach prostych, ukośnych, łamanych i falistych,
  • śpiewanie piosenek,
  • szukanie ukrytych przedmiotów,
  • rozpoznawanie kształtów, zapachów różnych przedmiotów,
  • układanie przedmiotów na półkach, do pudełka, pod stół,
  • wykonanie poleceń, np. spójrz do tyłu, podnieś lewą rękę,
  • rozpoznawanie i naśladowanie min.