Zapisy do oddziałów przedszkolnych
Zapisy do klas pierwszych

Mali ratownicy

Dnia 07.02.2020r.  w ramach zakończenia ogólnopolskiego programu akcji ,,Bezpieczny Puchatek" klasy I a i I b wzięły udział w zajęciach z pierwszej pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone przez uczniów z 8 klasy Szkoły Podstawowej ,,Wyspianum" oraz uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Mławie pod okiem pani Elżbiety Kaszubskiej.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać  tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. 

Podczas zorganizowanych spotkań klasowych dzieci mogły poczuć się, jak mali, ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem starszej młodzieży mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.


Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać kogoś dorosłego lub karetkę i powiadomić o zdarzeniu.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława

tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl