Dzień Kropki w Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie

Szesnastego września 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. Większość dzieci postarała się, aby ubrać się tego dnia w ubrania w kropki. Niektórzy – specjalnie na tę okoliczność – mieli nawet piegi. To święto zainicjowała mała Vashti – bohaterka książki Petera H. Reynoldsa pt. „The Dot”. Dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości i odkryła w sobie talent. Dzień Kropki ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

Uczniowie klasy 1 c wraz z wychowawcą – p. Edytą Kowalkowską – obejrzeli krótki film o Vashti, a następnie wykonali pracę plastyczną, polegającą na kropkowaniu ilustracji patyczkami higienicznymi zamoczonymi w farbach plakatowych. Prace tworzyli, słuchając piosenki „Kropka”. Pomysłowość dzieci nie miała granic, o czym świadczą poniższe zdjęcia.

W klasie 1 b uczniowie – wraz z wychowawcą p. Magdaleną Kołodzińską - wycinali kropki w różnych kolorach i wielkościach i ozdabiali nimi własne bluzki.

Natomiast dzieci z klasy 1a wyciętymi kropkami dekorowali ubranie wychowawcy – p. Olgi Meredyk, następnie rozwiązywali karty pracy, łączyli kropki wg instrukcji, a na koniec wykonali pracę plastyczną, której początek stanowiła – właśnie kropka!

Również klasa 3a z wychowawcą p . Joanną Polakowską włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie na początek kolorowali kropki według własnego pomysłu tak, aby powstał z tego rysunek. Następnie czytali, rozwiązywali zagadki i uzupełniali przysłowia, gdzie rozwiązaniem było coś okrągłego. Potem  uczniowie rozwiązywali i wyjaśniali znaczenie związków frazeologicznych, takich jak: kropka nad i, być w kropce, kropka w kropkę, koniec i kropka. Na kolejnej lekcji klasa została podzielona na dwie grupy, które nadawały do siebie zaszyfrowaną w alfabecie Morse’a wiadomość. Były zadania z kodowania kropek za pomocą szyfru oraz z ortografii i matematyki. W trakcie zajęć uczniowie uczyli się piosenki pt. „Kropka”. Na koniec uczniowie otrzymali certyfikaty oraz kolorowe z kropki z odpowiednim motto.

Ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów.