Witamy

Ratujemy środowisko naturalne
Uczymy się jak być bezpiecznym
Wygrywamy turnieje

Międzynarodowy Dzień Liczby π

Pierwszy raz w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Przypada on 14 marca. Taka data to nie przypadek, ma bowiem związek z najczęściej używanym przybliżeniem tej liczby, czyli 3,14 (3 to miesiąc, a 14 dzień).  

Nie wszyscy pewnie wiedzą ile cyfr po przecinku zostało już odkrytych, ile z nich zapamiętał rekordzista z Księgi Guinessa, ilu słynnych matematyków urodziło się w tym dniu czy co to są pi - ematy. Okazuje się, że nasza noblistka - Wisława Szymborska napisała wiersz  poświęcony tej liczbie.

Przygotowanie do tego święta sprawiło, że my już to wiemy. Źródłem naszej wiedzy, z którego wszyscy możemy czerpać bez liku, jest Internet. Wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji, to doskonały sposób, aby w jednej pigułce zaserwować swoim koleżankom i kolegom wiele ciekawostek. Pokazaliśmy, że można się uczyć i bawić jednocześnie.

Gimnazjaliści (i nie tylko) chętnie brali udział w przygotowanych konkursach i zabawach, rozwiązywali krzyżówki i czytali ciekawostki o liczbie PI. Największym zainteresowaniem cieszył się pomysł zapisywania wyrazów, które zaczynają się literami pi… Były tam i pierwiastki, i pierwiosnki, i pieski, i piosenki – w sumie 167 słów.

Nie zabrakło również słodkich nagród, którymi były ciasteczka z symbolem π .Zapamiętamy z tego dnia, że tam gdzie koło, tam liczba PI, a jak świętować, to „na okrągło”. Z okazji święta liczby PI życzymy wszystkim tylu wspaniałych chwil, ile cyfr posiada jej nieskończone rozwinięcie dziesiętne.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława

tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl