Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię - przedszkolaki śladami wybitnego astronoma

Ojczyznę kocha się nie dlatego,

że wielka, ale dlatego, że własna.

(Seneka Młodszy)

Dzieci z grupy 0b poznały osobę wybitnego Polaka, księdza, prawnika, astronoma, ekonomisty i lekarza Mikołaja Kopernika. Było to już trzecie spotkanie związane z realizowaną przez panią Wiolettę Machnij innowacją pedagogiczną pt. Przedszkolaki ku Niepodległej.

Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, kim był patron naszej szkoły, poznali wiele ciekawostek z jego biografii i czasów, głównie wygląd nowożytnych miast, a także życie codzienne mieszkańców naszego kraju. Mieli okazję posłuchać, czego i w jaki sposób, uczyli się ich rówieśnicy w XVI wieku. Zainteresowani tematem zadawali wiele pytań. Na koniec wcielili się w wybrane przez siebie zajęcie związane z omawianą postacią historyczną. Gościem specjalnym spotkania była pani Dominika Górska, która przeczytała bajkę pt. Nieprawdziwy książę. Opowiedziała również o ulubionych utworach, czytanych przez nią w dzieciństwie.

Wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych jest jednym z głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym, a nasi przedszkolacy już interesują się ojczystą historią.