Innowacyjne czytanie "Katarynki"

W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej w klasach piątych "Czytam i się tego nie wstydzę" na lekcji języka polskiego, uczniowie wcielili się na kilka minut w rolę niewidomej dziewczynki z "Katarynki". Zadanie okazało się dość trudne, ponieważ dodatkowo uczniowie musieli nakarmić kolegę/koleżankę deserem. Rozmowa o zmysłach i ich wartości nabrała zupełnie innego sensu. Uczniowie byli zaintrygowani, ale większości towarzyszyła niepewność, brak poczucia codziennego komfortu przy wykonywaniu banalnej czynności. Stopień trudności wzrósł wraz z brakiem jednego ze zmysłów. Eksperyment otworzył uczniom oczy dosłownie i w przenośni, sprowokował do szczerej dyskusji, nie tylko nad postacią noweli.