Witamy

Ratujemy środowisko naturalne
Uczymy się jak być bezpiecznym
Wygrywamy turnieje

W SP2 dzień bez prac domowych

Mniej prac domowych to marzenie każdego ucznia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, postanowiliśmy wprowadzić w naszej szkole jeden dzień bez prac domowych. W związku z tym, że uczniowie mają różne plany lekcji i żeby było sprawiedliwie, w każdym miesiącu wybierany jest inny dzień, w którym nauczyciele nie zadają prac do domu. Chodzi przede wszystkim o to, aby młodzi ludzie mieli możliwość poświęcenia więcej czasu swoim pasjom.

Uczniom bardzo podoba się nowy pomysł i wypowiadają się o nim pozytywnie.

„Czwarta klasa to duże zmiany dla ucznia. Już nie mamy wszystkich zajęć z jednym nauczycielem i przede wszystkim zwiększa się liczba lekcji. Do tego dochodzą prace domowe, praktycznie ze wszystkich przedmiotów. A jeszcze dodatkowy angielski i basen. Dużo tego wszystkiego i czasem brakuje mi czasu, żeby spotkać się z przyjaciółmi. Dlatego dla mnie taki wolny od prac domowych dzień, to możliwość spotkania się z koleżankami” - mówi uczennica klasy IV.   

Uczennica klasy III gimnazjum Martyna, mówi że to bardzo dobre rozwiązanie. „Każdy z nas ma mnóstwo dodatkowych zajęć i na pewno swoje zainteresowania, na które nie zawsze starcza już czasu. Dzień bez pracy domowej daje możliwość poświecenia się swojej pasji”. Inny trzecioklasista stwierdza, że zyskuje dzięki temu czas na powtórkę materiału do egzaminu. „Jeśli z każdego przedmiotu nauczyciel zada nam pracę domową, dodatkowo dochodzi jakaś kartkówka lub klasówka, to nie ma już mowy o tym, żeby przypomnieć sobie cokolwiek z poprzednich lat. Dzięki dniu bez pracy domowej mamy taka możliwość i ja chętnie z tego korzystam”.

Bardzo pozytywnie do naszego pomysłu odnosi się Larysa, uczennica klasy II gimnazjum. „Cieszę się, że ktoś wpadł na taki świetny pomysł. Mogę wtedy bez wyrzutów sumienia poczytać książkę, nie myśląc o tym, że została mi jeszcze do odrobienia praca domowa”.

Bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby uczniowie nie byli przemęczeni i mieli możliwość odpoczynku, a co za tym idzie szansę na realizowanie i rozwijanie swoich pasji. Na pewno mniej przepracowany uczeń, to szczęśliwy uczeń, który jest spokojniejszy, radośniejszy i lubi przychodzić do szkoły.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, ul. Sportowa 1, 06-500 Mława

tel. 23 654 37 24, e-mail: sekretariat@sp2.mlawa.pl